Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

1

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

Üzüm suyu kalbe iyi geliyor. Üzüm suyunun faydaları hakkında yeni araştırmalar yapıldı. Üzüm suyunun yararları şarabın kalbe iyi gelmesiyle ilgili zaten biliniyordu. Fakat alkol tüketmeyen insanlar için yapılan yeni araştırmayla Üzüm suyunun faydaları konusunda şarapla eşdeğer bir çok özelliği olduğu öğrenildi.

Yapılan bazı araştırmalar, kırmızı ve mor üzüm suyu da dahil olmak üzere, kırmızı şarap gibi kalp hastalıkları hakkında yarar sağladığını düşündürüyor.

Üzüm Suyunun Faydaları

* Kan pıhtılaşması riskini azaltır.
* Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterolün azalmasını sağlar. (kolesterol  kalbin arter duvarlarında plak oluşumuna yol açar.)
* Kalpteki kan damarlarının zarar görmesini önler.
* Sağlıklı bir kan basıncını korumaya yardımcı olur.
* Üzüm resveratrol ve flavonoidler dahil olmak üzere sağlıklı ve koruyucu antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar üzüm tanelerinden ziyade , daha çok üzümün kabuğu, ağaç gövdesi, yaprağı ve tohumunda bulunurlar.

Üzümdeki antioksidan miktarı, üzüm türünün, kendi coğrafi kökeni ve işleniş ile yetiştirme şekli de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Koyu kırmızı ve mor üzüm, beyaz veya yeşil üzümden daha çok antioksidan barındırır. Bu nedenle üzüm alırken tercihinizin kırmızı üzüm olması konusunda tavsiyede bulunabiliriz. (Eğer mor renkli olanlara denk gelirseniz tercihiniz bu olsun)  Benzer şekilde, şarapta bulunan resveratrol gibi antioksidanlar, beyaz şaraptan ziyade kırmızı şarapta daha fazladır. Alkol tüketmiyorsanız kırmızı üzüm size bu yararı zaten sağlayacaktır.

Üzüm suyu, şarapta dahil olmak üzere diğer üzüm ürünleri, üzüm özleri ve üzüm tozu gibi ürünler de sağlık faydaları sunabilir.

Sadece üzüm suyu değil, bütün üzüm yemenin de yararlı olduğunu aklınızda bulundurun. Bazı araştırmalar, üzüm yemenin de lifli beslenmeye yardımcı olması açısından diyetlerde kullanılmasını uygun görmektedir. Ayrıca üzüm suyundan yapılan üzüm şırası da oldukça faydalı bir besindir. Fermente olan üzüm içerisinde daha fazla resveratrol gibi antioksidanlar ortaya çıkar. Üzüm suyu yaparken elde kalan posa da atılmamalıdır. Bu posa ve çekirdekler kurutulup öğütülerek kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Üzüm Sirkesi Yapımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here