Vanilya Bitkisi Hakkında Bilgi

1

Vanilya Nedir? Vanilya Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yazımıza geçmeden önce şunu belirtelim, marketlerde satılan şekerli vanilin  (vanilin)  ile vanilya birbirinden farklıdır. Vanilya içerisinde vanilyaya tadını veren vanilin isimli bir madde bulunur ancak içerisinde tat veren pek çok madde vardır, vanilin ise bunlardan sadece birisidir. Vanilin olarak marketlerde satılan ürün vanilyadan değil daha çok kağıt endüstrisinde yan ürün olarak açığa çıkan ligninden elde edilir.

Vanilya bilimsel adı Vanilla Planifolia olup, ingilizce adı Vanilla’dır. Bu bitki salepgiller ( orkidegiller ) ailesine mensuptur ve bir çok tropikal ülkelerde yetişebilir. Anavatanının Meksika, Cava, Antiller ve Madagastar adaları olduğu tahmin edilir. Dünyada safran bitkisinden sonra ticari değeri en yüksek bitkidir.

Meksika yerlileri tarafından eski zamanlarda tütsü olarak kullanılan bu bitki zamanla değerli bir beslenme maddesi haline gelmiştir. Dünya üzerinde bilinen 150 kadar türü vardır ve ticari olarak vanilla türleri, Bourbon, Tahiti ve Hint vanilyasıdır.

Vanilya Nasıl Yetiştirilir?

Vanilla ekimi yapıldıktan 3 yıl sonra ürün verir. Doğal ortamı dışında belki de yetiştirilmesi ve işlenmesi en zor bitkilerden birisidir. Avrupa kıtasına İspanyollar tarafından 16.yy’da Amerika’dan getirilmesine rağmen 19.yy’a kadar yetiştirilememiştir. 1837 yılında, vanilyanın tozlaşması ve üremesinin yetiştiği doğal alanlarda bir arı türü tarafından sağlandığının anlaşılmasıyla, Edmond Albuis tarafından elle tozlaştırma yöntemi bulunmuştur.

Vanilla, yeşil halde iken toplanır ve suda haşlandıktan sonra meyveleri kurutularak kullanılır. Kuruma sırasında bir fermantasyon işlemi gerçekleşir ve bu işlemle kendine has kokuya ulaşır.

Vanilya Hangi Alanlarda Kullanılır?

Günümüzde, gıda sektöründe özellikle çikolata, dondurma, şekerleme, likör gibi ürünleri tatlandırmak için kullanılır. Aynı zamanda koku verici olarak parfümeri ve kozmetik sanayinde kullanılır.

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Vanilla çubuk şeklinde kullanıldığı gibi vanilya özü elde edilerek de kullanılır. Vanilya özü, vanilya çubuklarının gliserol veya etil alkol içerisine karıştırılıp bekletilmesi ile elde edilir.

Vanilyanın çubukları ise mutfaklarda çeşitli şekillerde kullanılır. Doğrudan ihtiyaç kadarıyla sütün vs. içine katarak kaynatılabilir veya süt, krema içinde bekletilebilir. Bal, reçel gibi gıdalara tat vermesi için bu gıdalar içinde vanilya çubuğu 10 gün kadar bekletilir.

Evde, vanilya özü de hazırlanabilir. Bunun için gereken bir su bardağı votka 3 adet vanilla çubuğudur. Daha yoğun bir tat elde etmek için 4-5 adet çubukta konulabilir. Vanilla çubukları uzunlamasına ortadan iyiye yarılır ve votka ile karıştırarak ağzı kapalı vaziyette bozdolabında 2 ay kadar bekletilir. Ara ara karışım birazcık çalkalanır. Bu süreçte aroma tamamen votkaya geçecektir. Votka içindeki alkol pişirme sırasında uçmaktadır.

Vanilya Çubuğu Ne Kadar?  İnternet sitelerinde bir adet vanilya çubuğu 12-19 TL arasında satılmaktadır. Vanilanın çubuklarında bulunan tohumlar ise oldukça yoğun bir aromaya sahiptir.

Vanilyanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle vanilyanın çok güçlü tıbbi etkileri bulunmamaktadır. Ancak sinir sistemini ve mideyi uyarıcı etkisinden, aromatik kokusu nedeniyle rahatlatıcı etkisinden bahsedilebilir. Bazı kaynaklarda, strese ve depresyona karşı olumlu etkisi, hazmı kolaylaştırması, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği, ateş düşürücü etkisi, öksürüğe karşı etkisi gibi etkiler sayılmıştır.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here