Velvet Elması Meyvesi-Mabolo Ağacı Nedir?

0

Velvet Elması Nedir?

Velvet elması (Diospyros discolor); abanozağacıgiller familyasına sahip trabzon hurması ile akraba olan tropikal bir ağaçtır. Mabolo ağacı, kadife elma, kamagong gibi isimleri de vardır. Filipinlere özgü bir meyvedir, günümüzde nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan koruma altına alınmıştır.

Velvet Elmasının Özellikleri Nelerdir?

Tropikal bir ağaç olduğundan yağışlı ve sıcak havaları sevmektedir. Genetik çeşitliliğe açık bir bitki olduğundan meyvenin ağaçları oldukça farklı renk ve tada sahip olabilmektedir. Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri mevcuttur. Daha çok çekirdeksiz kadife elma tercih edilmektedir. Genel olarak tadı çürük peynir tadını andırmaktadır. Hem tadı hem de kokusu iticidir bu özellikleri nedeniyle aynı familyada bulunan Trabzon hurması ve kara sapot gibi lezzetli meyvelerden ayrılır.

Mabolo ağacı olarak da bilinen bu bitkinin kerestesi oldukça değerlidir. Tıpkı abanoz ağacı gibi çok dayanıklıdır ve koyu bir renge sahiptir. Velvet elmasının kerestesine kamagong adı verilmektedir. Bu kereste demir odun olarak da (ironwood) bilinir. Demir gibi serttir ve neredeyse kırılmaz özelliktedir. Mobilyası, süs eşyaları, savaş malzemeleri, dövüş sanatları malzemeleri yapılmaktadır. Koruma altında olduğundan dışarıya ihracı için çeşitli belgeler gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here