Vetiver Bitkisi Nedir? Vetiver Nerelerde Kullanılır?

0

Vetiver Nerelerde Yetişir? Vetiver Nasıl Kullanılır?

Vetiver bitkisi buğdaygiller familyasına ait bir bitkidir. Bilimsel adı Chrysopogon zizanioides olan vetiverin anavatanı Hindistan’dır. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde üreticiliği yapılmaktadır. Saz görünümlü bir bitki olan vetiver 2 metreye kadar uzayabilir. Kökleri ise 3-4 metre saçaklı bir uzayabildiğinden erozyona karşı en basit ve ucuz yöntemlerden biridir. Ülkemizde ise Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Filizlenmeden öne 3 aylık yağış dönemine ihtiyaç duyan bitki soğuk ve sıcağa dayanıklıdır. -15 ile 48 derecelere kadar dayanabilir ancak en verimli üretimi ortama 20-25 dereceler arasındadır.

Vetiver Nerelerde Kullanılır? Vetiverin Faydaları Nelerdir?

Vetiver; çok yönlü bir bitkidir. Vetiver yağı ve vetiver esansı bazı parfümlerde, sabun ve kozmetik ürünlerinde son yıllarda sıkça kullanılmaktadır. Güney Asya’da bu bitkiden kilim ve yelpaze gibi eşyalar da yapılmaktadır. Kök ve saplarından çeşitli süs eşyaları yapılır. Esansının ise sakinleştirici, gerginlik azaltıcı etkisi vardır. Vetiver yağı, khus yağı olarak da bilinir ve alternatif tıp, kozmetik ve parfümeri de kullanılır.

İşin aslı vetiverin dünya yaşamı için yukarıda anlatılanlardan kat kat daha fazla işlevi olabilir. Günümüzde yüzden fazla ülkede Vetiver Otu ile alakalı araştırmalar yapılıyor. Özellikle sulak alanların zararlı kimyasal ilaç artıklarından, organik artıklardan temizlenmesi, toprağın suya karışmasının önüne geçilmesi yönünde hayati işlevleri olan bir bitkidir. Yapılan bazı araştırmalarda bitkinin; evsel atıkları, ağır metalleri, pestisitleri, mavi-yeşil alg kaynaklı zehirli bileşikleri temizleyebildiği ayrıca %60’a kadar eğimli arazilerde toprağı tutuculuğun diğer bitkilere göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Kolay yanmadığı için orman yangınlarına karşı yangın şeritleri oluşturmada da kullanılmaktadır. Böcekleri ve haşereleri uzak tutucu etkisi de bulunur. Ayrıca taze yaprakları bir yem bitkisi olarak da kullanılabilir. Bunlar çok önemli fonksiyonlardır ve aynı anda bu kadar fonksiyonu bir araya getirebilecek başka bir bitki çok zor bulunur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here