Vetiver-Kabe Samanı Nedir? Vetiver Yağı Nerelerde Kullanılır?

0

Vetiver (Kabe Samanı) Nerelerde Yetişir? Vetiver Nasıl Kullanılır? Vetiver Yağı Nedir?

Vetiver bitkisi buğdaygiller familyasına ait bir bitkidir. Bilimsel adı Chrysopogon zizanioides olan vetiverin anavatanı Hindistan’dır. Hindistan, srilanka ve haiti gibi ülkeler dünya üretiminde başı çekmektedir. Kabe samanı olarak da bilinir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde üreticiliği yapılmaktadır. Saz görünümlü bir bitki olan kabe samanı 2 metreye kadar uzayabilir. Kökleri ise 3-4 metre saçaklı bir uzayabildiğinden erozyona karşı en basit ve ucuz yöntemlerden biridir. Ülkemizde ise Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Filizlenmeden öne 3 aylık yağış dönemine ihtiyaç duyan bitki soğuk ve sıcağa dayanıklıdır. -15 ile 48 derecelere kadar dayanabilir ancak en verimli üretimi ortama 20-25 dereceler arasındadır.

Vetiver Yağı Nerelerde Kullanılır? Vetiverin Faydaları Nelerdir?

Parfümcülükte Vetiver Yağı Kullanımı? Vetiver Yağı Nasıl Kokar?

Kabe samanı; çok yönlü bir bitkidir. Vetiver yağı ve vetiver esansı bazı parfümlerde, sabun ve kozmetik ürünlerinde son yıllarda sıkça kullanılmaktadır. Çimensi, otsu, yeşilimsi, odunumsu ve nemli toprak kokusuna benzer çeşitli koku nüanslarını bünyesinde barındırır. Vetiverin köklerinin distile edilmesi ile vetiver yağı elde edilmektedir.

Kokusunun güzelliğinin yanı sıra vetiver yağı, parfüm içerisinde bulunan diğer kokulu yağların cilde tutunmasını sağlayarak parfümlerin kalıcılığını arttırmaktadır. Bu nedenle önemli bir yağ sabitleyicidir. Vetiver yağı; khus yağı veya kabe samanı yağı olarak da bilinir. Parfümcülüğün dışında kozmetin ve alternatif/geleneksel şifacılıkta kullanılmaktadır. Kozmetikte; bazı canlandırıcı ve yaşlanma karşıtı kremlerin içerisinde kullanılır. Yağın böcek kovucu, rahatlatıcı, mikrop öldürücü özellikleri bulunur.

Güney Asya’da bu bitkiden kilim ve yelpaze gibi eşyalar da yapılmaktadır. Kök ve saplarından çeşitli süs eşyaları yapılır. Esansının ise sakinleştirici, gerginlik azaltıcı etkisi vardır.

Vetiverin Doğaya Faydaları

İşin aslı vetiverin dünya yaşamı için yukarıda anlatılanlardan kat kat daha fazla işlevi olabilir. Günümüzde yüzden fazla ülkede Vetiver Otu ile alakalı araştırmalar yapılıyor. Özellikle sulak alanların zararlı kimyasal ilaç artıklarından, organik artıklardan temizlenmesi, toprağın suya karışmasının önüne geçilmesi yönünde hayati işlevleri olan bir bitkidir. Yapılan bazı araştırmalarda bitkinin; evsel atıkları, ağır metalleri, pestisitleri, mavi-yeşil alg kaynaklı zehirli bileşikleri temizleyebildiği ayrıca %60’a kadar eğimli arazilerde toprağı tutuculuğun diğer bitkilere göre daha başarılı olduğu görülmüştür.

Kolay yanmadığı için orman yangınlarına karşı yangın şeritleri oluşturmada da kullanılmaktadır. Böcekleri ve haşereleri uzak tutucu etkisi de bulunur. Ayrıca taze yaprakları bir yem bitkisi olarak da kullanılabilir. Bunlar çok önemli fonksiyonlardır ve aynı anda bu kadar fonksiyonu bir araya getirebilecek başka bir bitki çok zor bulunur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here