Vişne Yemenin Faydaları Nelerdir? Vişne Nasıl Kullanılır?

0

Vişne ve Vişnenin Faydaları

Vişne (Prunus cerasus), anavatanı Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu arasında olduğu kabul edilen bir meyvedir. Latince ismi, Giresun ilimizin tarihteki eski adından gelmektedir. Türkiye’de genel olarak iki çeşit vişne yetişmektedir. Birincisi, “Kütahya Vişnesi” ikincisi ise ” Macar Vişnesi ” olarak bilinmektedir. Kütahya vişnesi, daha sulu, sapları uzun ve iridir. Macar vişnesi ise daha küçük olup, daha etlidir. Her iki türde, ekşi tada sahiptir. Vişne meyvesi; taze olarak yendiği gibi kurutularak da tüketilebilir. Ayrıca; içkisi, likörü, reçeli, kompostosu yapılır. Meyve suyu, tatlı ve pastacılıkta da kullanılır.

Amerika’da süper meyve olarak nitelendirilen vişne meyvesi ( İngilizce: Morello,  sour cherry ), ülkemizde bolca bulunan meyvelerden birisidir. A ve C vitamini açısından zengin olan vişnenin faydaları üzerinde yapılmış bazı araştırmalar mevcuttur.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir klinin çalışmada, vişne tüketiminden sonra kandaki antioksidan aktivitesinin arttığı gözlenmiştir. Deneklerin 12 saat süre ile kandaki antioksidan aktivitelerinin aynı oranda korunduğu yapılan araştırma sonucunda belirtilmiştir. Bilimsel olarak Orac değeri olarak bilinen ( antioksidan kapasiteyi kontrol etmek için kullanılan terim ) değerin yüksek olduğu ispatlanmıştır.

Ayrıca; kızılcık ve vişne gibi meyveler, doğal melatoinin kaynaklarıdır. Bilindiği gibi sağlıklı uyku ve melatonin arasında sıkı bir ilişki vardır ve melatonin eksikliği kansere neden olabilmektedir. İşte bu meyve de nadir görülen melatonin kaynağı doğal yiyeceklerden birisidir. Özellikle uykusuzluk problemine karşı, yapılan çalışmalar vişne suyunun çok etkili olduğunu göstermiştir.

Artrit ve Enflamatuara karşı Vişnenin Faydaları: Romatizmal artrit ve osteoartrit gibi sorunlarda ve gut hastalığına karşı mükemmel bir besin olduğu bilinmektedir. Yapılan bir deneyde, iki günlük vişne suyu tüketen gut hastalığında muzdarip bireylerin, gut ataklarının % 35 azaldığı görülmüştür.

Bunun yanında; kan şekerini düşürmede etkilidir. İçerisinde bulunan antosiyaninin insülin üretimini arttıran bileşiklerden biri olduğu bilinmektedir.

Vişne aynı zamanda, kalp hastalıklarına karşı da koruyucu meyvelerin başında gelir. Bunun içinde bir takım çalışmalar yapılmış ve vişnenin faydaları arasında, inme riskini oldukça düşürdüğü gözlemlenmiştir. Gerek lifli yapısı ile gerekse içerdiği antosiyaninler nedeniyle özellikle kolon kanseri riskini düşürmektedir. Bunların yanı sıra, hafızayı ve motor sinirlerin aktivitesini arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

Vişnenin Faydaları bu kadar değil;  bağışıklık sistemini güçlendirmekte, damar sertliğini önlemekte, saç dökülmesine karşıda etkili olabilmektedir. Vücutta ürik asit seviyesini azaltır, demir içeriği nedeniyle kansızlığa karşı çok etkili bir meyvedir. Göz sağlığını korumakla birlikte  depresyona, kolesterole, parkinson hastalığına, bakteri ve mantarlara karşı etkili olabilmektedir. Tüm bu etkilerle birlikte; vişnenin faydaları arasında, cilt güzelleştirici olması da sayılabilir.

Görüldüğü gibi sadece bir meyve; sayılamayacak kadar soruna karşı mücadele etmektedir. Doğal beslenmenin önemi de burada anlaşılıyor. Yapay ve kimyasal katkı içeren besinlerden uzak durmanız dileği ile sağlıcakla kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here