Vişne Reçeli ve Vişne KompostosuTarifi

0

Vişne Reçeli ve Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?

Vişne Reçeli Tarifi için Malzemeler: ( 4 kg vişne reçeli için )

2 kg olgun vişne
2 kg şeker
2 adet limonun suyu veya yarım tatlı kaşığı limon tuzu

Vişne Reçeli Yapımı

Öncelikle vişnelerin olgun olanlarından seçilir ve çekirdekleri çıkartıldıktan sonra bir tencere içerisine konur. Üzerine şeker dökülür ve kapağı kapatılarak bir gece bekletilir. Bu sürede şeker kendiliğinden eriyecek ve vişne ile yoğunlaşacaktır. Tencere ocağa konarak orta ateşte önce bir taşım kaynatılır, oluşan köpük falan varsa alınır. Daha sonra ise kısık ateşte 35-40 dakika kadar pişirilir ( reçel kıvamını alıncaya kadar ). En son limon suyu eklenerek bir taşım daha kaynatılır ve ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Ilıyınca, kavanozlara veya reçel kaplarına konur, ağzı kapatılır.

Vişne reçeli yapmak bu kadar basit. Afiyet Olsun….

Vişne Kompostosu için Malzemeler

1 kg vişne
1,5 litre su
2 su bardağı şeker

Vişne Kompostosu Yapımı

Vişneler tencereye alınır ve üzerine su ilave edilerek orta-kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 10-15 dakika kadar kaynatılır ve ardından şeker ilave edilir. 10-15 dakika daha kaynatıldıktan sonra SICAK vaziyette kavanozlara doldurulur ve ağzı sıkıca kapatılır. Vişne Kompostosu artık hazır.

Kavanozların hava almamasına özen gösterilmedir. Aksi halde; ekşime veya bozulma görülebilmektedir.

Püf Noktaları:

Öncelikle; şeker, şerbet ve diğer şekerli ürünleri yüksek ateşte pişirmek kanserojen madde oluşumunu arttırmaktadır. Bu nedenle, reçel, pekmez, komposto ve marmelat üretiminde yüksek ısıda işlem yapmaktan kaçınmak lazımdır. Orta veya kısık ateş tercih edilmelidir. Kullanılan kapların hijyenik olması önemlidir aksi halde bakteriler nedeniyle yapacağınız ürün bozulabilir, mayalanabilir veya başka istenmeyen durumlar oluşabilir. Kavanozları sterilize etmek için kaynar su dolu bir tencere içine daldırmak yeterli olabilecektir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here