Vişne Suyu Nasıl Yapılır?

1

Vişne Suyunun Faydaları Nelerdir?

Daha önceki yazımızda vişnenin faydalarına değinmiştik. Kısaca bahsedecek olursak, vişne suyu özellikle uyku problemi çekenler için faydası bilimsel olarak ispatlanmış bir nimettir. Vişne gibi meyveler melatonin içeren ender besinlerdendir. Ayrıca; koyu renkli olması antioksidan bakımından çok çok zengin olduğuna işarettir. Uykusuzluk, halsizlik, romatizma sorunu olanların mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir.  Şekeri ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bilinmektedir.

Vişnenin anavatanı Türkiye olup ülkemizin her yerinde bolca yetişen bir meyvedir.

Vişne Suyu Tarifi için Malzemeler:

Yarım kg vişne
6-7 su bardağı su
5 yemek kaşığı toz şeker

Evde Vişne Suyu Yapımı

Bir tencere içerisine vişneler ve su konup 15 dakika kadar orta ısıda kaynatılır. Vişneler suya rengini verdiğinde ise şeker ilave edilir ve 5-6 dakika daha kaynatıldıktan sonra altı kapatılır. Soğutulduktan sonra süzgeç ile süzülerek alınır. Kalan vişneleri atmanıza gerek yok; komposto veya hoşaf yapılabilir.

Vişne suyu, taze vişnelerden hazırlanacağı gibi kurutulmuş vişneden de yapılabilir. Ayrıca; yazdan paketleyerek buzdolabına koyacağınız vişne, kışa kadar tazeliğini koruyabilir.Ülkemizde yetişen bu sağlık nimetinden daha fazla faydalanmak dileği ile.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here