Wasabi Sosu ve Wasabi Şampuanı

1

Wasabi Sosu Nedir? Wasabi Sosu Nasıl Yapılır?

Wasabi; Japonlara has, yeşil  renkli; tadı hardala benzeyen ünlü bir sos çeşidi olup; Japon Hardalı olarak bilinir. Bilinenin aksine sadece sushi ile yenmez, Japonlar pek çok yemek yanında wasabi sosu kullanırlar. Ancak genel olarak sushi yapımında ve tüketiminde pirincin balığa yapışmasını da sağlar.

Hakiki bayır turpu nehir kenarlarında yetişir ve Japonya’da dahi kolay kolay bulunmaz. Normal arazide yetişen cinsine göre nehir kenarlarında yetişen bayır turpu çok kıymetlidir.

Bayır turpu, nehir kenarlarında yetişen çok özel bir bitkidir, kolay kolay bulunmaz. Akan suyun kenarında yetişenleri çok kıymetlidir. Kilosu 100 TL’den daha pahalıdır. Toprakta yetişen cinsi de bulunur ancak kalitesi daha düşüktür.

Gerek japonyada gerekse tüm dünyada bayır turpu yerine yaban turpu kullanılarak sahtesi yapılır. Tat olarak birbirine benzer olmasına rağmen kolayca taklit olduğu anlaşılabilir.

Wasabi buharı oldukça keskindir ve kuvvetli bir uyarıcı etki yaratmaktadır. Wasabi yapımında kullanılan turpun rendelenmesi için özel bir rende olan metal oroşigane kullanılır. Eski zamanlarda ise rendeleme işi köpekbalığı derisi ile olurmuş.

Muhtemel inanışlardan biri; Wasabinin genel olarak çiğ balıklarla birlikte tüketilmesi; wasabinin balık içinde yaşaması muhtemel olan parazitleri öldürdüğü inancından kaynaklanmaktadır. Gerçekten de wasabinin içerisinde bulunan etken maddesi lactobacillus’un parazitleri yok ettiği bilinmektedir.

Wasabi Faydaları Neler? Wasabi Saç Beyazlaması’nı Gideriyor

Son yıllarda wasabinin etkileri hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Wasabinin etki gösterdiği en popüler alan ise beyaz saçların tekrar koyulaştırılması. Uzmanlara göre; sebebi ne olursa olsun buna genetik faktörlerde dahil saç beyazlaması sorununa karşı oldukça etkili. Şampuan formuda bulunan wasabi saçı besliyor ve temizliyor. Wasabi özlü şampuan veya sprey kullanımı sonucu 2 hafta ile 4 hafta arasında saçlar eski rengine dönebiliyor.

Wasabi bitkisinin içinde bulunan bazı etken maddeler, erken yaşlanmaya neden olan bazı maddeleri nötr hale getiriyor. Bu sayede melanin renk pigmentleri ise eski formuna geri dönebiliyor ve saçlar kendi doğal tonuna kavuşuyor. Wasabi içinde bulunan B5 vitamini de bu etkiyi arttıyor.

Wasabinin etken maddesi olan lactobacillus maddesi de bir renk koruyucu ve mikrop öldürücü özelliği olan bir madde. Ölü hücreleri cillten uzaklaştırdığından, wasabi kremi ve losyonu gibi ürünler vardır.

Wasabi şampuanı fiyatı ne kadar?

Wasabi şampuanı henüz ülkemizde yaygın bir ürün değil. Sizler için yaptığımız araştırmada amazon.com’da 3 lü set halinde şampuan ve bakım losyonu ile birlikte fiyatı 54 dolar. Cibuforhair.com adresinde ise cibu wasabi şampuanı fiyatı 20 dolar civarında.

Sağlıcakla Kalınız….

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here