Yaban Ayvası-Styrax Ağacı-Tesbih Çalısı

0

Yaban Ayvası-Ayı Fındığı Nedir?

Önemli Not: Yaban ayvası ( styrax ) meyveleri zehirlidir. Dahili amaçla kullanılmaz ancak temizlik, takı ve tütsü amacıyla kullanılmaktadır.

Ülkemizde unutulan ancak Amerika, İsrail ve Japonya gibi ülkelerin üzerinde ciddi araştırmalar yaptıkları bir ağaçtır Yaban Ayvası… Dünya üzerinde yüzden fazla türü var ve özellikle Japonya’da peyzaj alanında eşsiz güzellikler yaratan bir ağaç. Bu hızla devam edersek Sytrax ağacı yani Yaban ayvası ülkemizde tamamen yok olacak ve belki yıllar sonra bu ağacı bahçelerimizi dekore etmek için dışarıdan ithal edeceğiz!

Yaban ayvası varlığı 2 bin yıldır bilinen bir ağaç olmasına rağmen günümüzde bir çeşit katliama maruz kalmaktadır.  Bu bitki ayı fındığı ve Sytrax ağacı, tesbih çalısı, zanzalak ve akgünlük gibi isimlerle bilinmektedir. Genel olarak sığla ağacı ile karıştırılmıştır. Ülkemizin güney alanları başta olmak üzere büyük bölümünde doğal formlarda yetişir. Daha çok tarım alanı açmak veya ekonomik bir getirisi olmadığından yok edilmekte gerekli koruma tedbirleri alınmamaktadır. 2000 yıl önce Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Selge antik kentinin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Bu ağaçtan elde edilen sakız ve meyve tütsü, takı  ve temizlik malzemesi yapımında kullanılmıştır.

Yaban Ayvası ( Tespih Çalısı) Nasıl Kullanılır?

Mersin bölgesinde “zanzalak” olarak bilinen tesbih çalısı ağacının çekirdekleri çok serttir ve şekil olarak boncuk şeklinde olduğundan tespih ve takı yapımında kullanılmıştır.

Tespih çalısı her ne kadar Sığla ( Günlük ) ağacına benzeyen bir görünümü olsa da, sığla ağacı daha çok nemli alanlarda yaşarken Tesbih çalısı da dediğimiz bu ağaç 1500 metre rakıma kadar yaşayabiliyor ve su ihtiyacı daha az olan kireçli-alkali toprakları seven bir ağaçtır.

Eski zamanlardan beri hoş kokusu nedeniyle tütsü ( ağacın kökleri ateş içine atılınca ortaya parfüm etkisi gösteren bir koku çıkıyor) olarak kullanılmıştır.  Günümüzde üzerinde araştırmalar yapılırsa belki de parfümeri sektöründe yeniden kullanılabilecektir. En azından yaban ayvası kokulu mumlar üretebilmelidir!

Ayrıca yaban ayvası meyvesi adeta doğal bir sabundur. İçinde bulunan saponinler ( sabunlaşma sağlayan bio-kimyasallar) sayesinde meyve bir sabun gibi kullanılabilmektedir.  Meyveler ezildikten sonra su ile temas edince sabun gibi köpürür.

Tespih Çalısı ağacı ve odunu çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ağacından sırık ince dallarından ise süpürge yapılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here