Yaban Mersini Faydaları Hakkında

0
78

Yaban Mersini ( Blueberry-Mavi Yemiş ) Nedir? Ne Değildir?

Öncelikle siz okurlarımıza önemli bir bilgi vermek istiyoruz. Türkiye’de yaban mersini ( blueberry ) adı ile satılan 3 farklı ürün bulunmaktadır. Bu türler de mersin sınıfı içine girmektedir ancak asıl kastedilen meyve olan ( blueberry ) meyvesidir. Piyasada yaban mersini adı altında; ayı üzümü,murt ( hambales yada mersin yemişi olarak da geçer ) ve turna yemişi satılmaktadır. Piyasada yaban mersini diye satılan kurutulmuş ayı üzümü turuncu-kırmızımsı bir renge sahiptir, yaban mersini kurusu ise siyah-koyu lacivert tonundadır. Yani siz turuncu renkli kurutulmuş yaban mersini görürseniz bunu sakın yaban mersini diye almayın.
ayı üzümü
Ayı üzümü 

Bir diğer tehlike ise Blueberry diye satılan kurutulmuş ayı üzümlerinin, kurutma işleminde önce şekere yatırıldıklarından aşırı miktarda şeker içermesidir. Bilindiği gibi hakiki yaban mersini şeker hastalarının tüketebilecekleri ve şeker hastalığına iyi gelen bir meyvedir. Ancak; bu sahtekarlık yüzünden şeker hastalarına şekere yatırılıp kurutulmuş ayı üzümü yaban mersini diye satılmaktadır. Şekil olarak ayı üzümüne benzeyen Turna yemişi ( cranberry ) meyvesi de yaban mersini olarak piyasada satılmaktadır.

Murt mevyesi olarak bilinen ve genelde Akdeniz ( Mersin civarı ) yetişen meyve nispeten yaban mersinine şekil ve renk açısından daha yakındır. Murt meyvesinin yaban mersininden farkı ise çekirdeklerinin beyaz olmasıdır.

kurutulmuş yaban mersini
Kurutulmuş yaban mersini meyvesi

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Mavi yemiş içerisinde; C vitamini, E vitamini, A vitamini, selenyum, çinko ve fosfor gibi diğer antioksidan bileşikler, (rutin, resveritrol, quercetin vb) flavonoidler, (vb zeaksantin, lutein) antioksidan olarak adlandırılan karotenoidlerin özel gruplarını içeren ve hepside sağlık açısından çok faydalı olan maddeler vardır.

Yaban Mersini, “superfood” olarak adlandırılan bir yiyecektir. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni çok yüsek antioksidan kapasitesine sahip olmasıdır. Vücutta serbest radikallerin oluşturduğu hasar bilindiği gibi pek çok hastalığa zemin hazırlamakta, bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi antioksidanlar, serbest radikalleri yok ederek vücudu korumaktadırlar. Blueberry, antioksidan bakımından zengin besinlerin başında gelmektedir. Yabanmersini içerisinde bulunan antosiyanin pigmenti ( meyveye rengini veren madde ) çok güçlü bir antioksidandır. Bunun yanında, C vitamini açısından da zengindir ve C vitamini de antioksidan etki gösteren vitaminlerden biridir. Yaban mersininin faydaları arasında, kırışıklıklara karşı etki etmesi, yaşlılık lekelerini gidermesi, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi, Alzheimer hastalığı gibi sorunlara iyi gelmesi sayılabilir.

Şeker Hastalığına Karşı Yaban Mersininin Faydaları:  Blueberry meyvesi, şeker hastalarının tüketebileceği, vücutta şekeri dengeleyen besinler arasındadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna karşı Yaban Mersini Faydaları: İdrar yollarında enfeksiyon nedenlerinden biri E-coli gibi bakterilerdir. Yanma hissi ile kendini gösteren bu enfeksiyona karşı yaban mersini doğal bir antibakteriyel ve anibiyotik etki göstermektedir. Aynı etki turna yemişi meyvesinde de
vardır.

Yaban Mersinin Gözler için faydası: Yaban mersininin faydaları arasından belki de en önemlisi görme gücüne olan gözlenebilir katkısıdır. Mavi Yemişin bu denli popüler olması bu gözlemin yapılmasından sonra olmuştur. Blueberry ( mavi yemiş ) meyvesi görme gücü arttırır ve makula dejenerasyonu, katarakt, miyopi ve hipermetropi, kuruluk ve enfeksiyon gibi yaşa bağlı göz sorunlarını geciktirebilir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here