Yaban Mersini Nasıl Kullanılır? Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

0

Yaban Mersini-Blueberry-Likapa-Nedir?

Yaban Mersini (vaccinum myrtillus); ülkemizin de içinde bulunduğu kuzey yarım kürenin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde bolca yetişen bir meyvedir. Likapa, Ligarba, Trabzon üzümü, Laskanaka, Çela, Lifos, Morsivit, Mavi yemiş olarak da bilinir. Karadeniz bölgesi; yaban mersini için ülkemizin en uygun iklim ve toprak arazisine sahiptir. Geliri ise çay ve fındığa göre kat kat fazladır.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır? Trabzon Çayı Nedir?

Yaban mersini daha çok meyve şeklinde yenir. Bu şekilde yenmesi daha sağlıklıdır. Bunun dışında, reçeli, marmeladı, şarabı, özü vs yapılabilir. Çeşitli ilaçlarında yapımında kullanılmaktadır. Aslında yaban mersininin Osmanlı döneminde önemli bir yeri vardı. O dönemlerde Trabzon çayı veya Sapanca çayı olarak bilinen bir çay, yaban mersini yapraklarından elde edilmekteydi. Likapa çayı olarak da bilinen bu çay; bölgenin önemli ihraç ürünlerinden biriydi. Çayın tadının oldukça lezzetli ve pek çok hastalığa karşı şifalı olduğu bilinmektedir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Mavi yemiş içerisinde; C vitamini, E vitamini, A vitamini, selenyum, çinko ve fosfor gibi diğer antioksidan bileşikler, (rutin, resveritrol, quercetin vb) flavonoidler, (vb zeaksantin, lutein) antioksidan olarak adlandırılan karotenoidlerin özel gruplarını içeren ve hepside sağlık açısından çok faydalı olan maddeler vardır.

Likapa, “superfood” olarak adlandırılan bir yiyecektir. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni çok yüksek antioksidan kapasitesine sahip olmasıdır. Vücutta serbest radikallerin oluşturduğu hasar bilindiği gibi pek çok hastalığa zemin hazırlamakta, bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi antioksidanlar, serbest radikalleri yok ederek vücudu korumaktadırlar. Blueberry, antioksidan bakımından zengin besinlerin başında gelmektedir. Yabanmersini içerisinde bulunan antosiyanin pigmenti ( meyveye rengini veren madde ) çok güçlü bir antioksidandır. Bunun yanında, C vitamini açısından da zengindir ve C vitamini de antioksidan etki gösteren vitaminlerden biridir. Yaban mersininin faydaları arasında, kırışıklıklara karşı etki etmesi, yaşlılık lekelerini gidermesi, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi, Alzheimer hastalığı gibi sorunlara iyi gelmesi sayılabilir.

Şeker Hastalığına Karşı Yaban Mersininin Faydaları:  Blueberry meyvesi, şeker hastalarının tüketebileceği, vücutta şekeri dengeleyen besinler arasındadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna karşı Yaban Mersininin Faydaları: İdrar yollarında enfeksiyon nedenlerinden biri E-coli gibi bakterilerdir. Yanma hissi ile kendini gösteren bu enfeksiyona karşı yaban mersini doğal bir antibakteriyel ve anibiyotik etki göstermektedir. Aynı etki turna yemişi meyvesinde de
vardır.

Yaban Mersininin Gözler için faydası: Yaban mersininin faydaları arasından belki de en önemlisi görme gücüne olan gözlenebilir katkısıdır. Mavi Yemişin bu denli popüler olması bu gözlemin yapılmasından sonra olmuştur. Blueberry ( mavi yemiş ) meyvesi görme gücü arttırır ve makula dejenerasyonu, katarakt, miyop ve hipermetrop, kuruluk ve enfeksiyon gibi yaşa bağlı göz sorunlarını geciktirebilir. Bir kaç gün bu besini tüketmek bile gözlerde belirgin iyileşme sağlamaktadır. Göz sorunu olan yada olmayan herkesin tüketmesi gereken bir besindir.

Yaban Mersininin Besin Değeri Nedir

100 gram yaban mersini içerisinde

85 gram su bulunur. Yaklaşık 3 gram besin lifi bulunmaktadır. Önemli oranda C vitamini, K Vitamini ve Manganez bulunur. Ayrıca antosiyanin adı verilen ve yaban mersinine koyu rengini veren antioksidan miktarı olarak da zengindir. 100 gram (bir fincan) yaban mersini sadece 44 kaloridir. Kurutulmuş yaban mersini ise 48 kaloridir.

Türkiye’de Yetişen Yaban Mersini Türleri Nelerdir? 

Ülkemizde doğal ortamda üç çeşit yaban mersini türü tespit edilmiştir. Bunlar Adi yaban Mersini (çalı çileği), Bataklık yaban mersini ve kafkas yaban mersinidir (avcı üzümü).

Gerçek Yaban Mersini Kurusu Nasıl Anlaşılır?

Ancak önemli bir husus belirtmek gerekirse; Türkiye’de yabanmersini ( blueberry ) adı ile satılan 3 farklı ürün bulunmaktadır. Bu türler de mersin sınıfı içine girmektedir ancak asıl kastedilen meyve blueberry meyvesidir. Piyasada yaban mersini adı altında; ayı üzümü,murt ( hambales yada mersin yemişi olarak da geçer ) ve turna yemişi satılmaktadır. Murt mevyesi olarak bilinen ve genelde Akdeniz ( Mersin civarı ) yetişen meyve nispeten yaban mersinine şekil ve renk açısından daha yakındır. Murt meyvesinin yaban mersininden farkı ise çekirdeklerinin beyaz olmasıdır. Piyasada yaban mersini diye satılan kurutulmuş ayı üzümü turuncu-kırmızımsı bir renge sahiptir, yaban mersini kurusu ise siyah-koyu lacivert tonundadır. Yani siz turuncu renkli kurutulmuş yaban mersini görürseniz bunu sakın yaban mersini diye almayın. Aşağıda resmi görülen kırmızı-turuncu renkli meyve ayı üzümüdür. Şekere yatırılıp kurutularak satılır. Gerçek yaban mersini şeker hastalarına çok iyi gelirken şekere yatırılmış ayı üzümü şeker hastaları için uygun bir besin değildir. Normal ayı üzümü ise sağlık açısından faydalıdır ancak fiyat olarak yaban mersininden daha ucuz bir fiyata satılmaktadır.

ayı üzümü
Bu meyve kurutulmuş ayı üzümü (cranberry)’dir. Yaban mersini değildir.

 

kurutulmuş yaban mersini
Kurutulmuş yaban mersini meyvesi

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here