Yabani Marul, Acı Marul- Eşek Marulu-Tahliç

Yabani Marul, Acı Marul- Eşek Marulu-Tahliç

Yabani Marul ( Acı Marul ) Hakkında Bilgi

Yabani marul yada Acı marul ( eşek marulu ) papatyagiller ailesine mensuptur.  Tahliç, yağ marulu gibi isimleri de vardır. Türkiye’de hemen her bölgede, özellikle yol kenarlarında, bahçelerde kendi kendine yetişen, tadı acı bir bitkidir. Tuzlu suda bir süre bekletilirse acılığı bir miktar gider ve özellikle Ege-Akdeniz bölgesinde salatası, böreği vs. yapılır.

Not: Yaban marulunun, Eski zamanlarda, büyüye karşı koruyucu olduğuna ve yakaya takıldığında yorgunluk giderici olduğuna inanılırdı. 

Yabani Marulun Faydaları 

Sakinleştirici ve uyku getirici etkisi ile bilinen acı marul bitkisi, mineral, C vitamini ve klorofil açısından zengindir. Kan damarları için faydalıdır ve tansiyon düşürücü özelliği bulunur. Bu bitkiden çıkan süte ise “marul yağı” adı verilir. Bu süt nedeni ile yabani marul bitkisine yağ marulu adı da verilmiştir. Bu sütün, sakinleştirici ve uyku verici etkisinin olduğu yüzyıllardır bilinmektedir.

Eşek Marulu da denen yabani marul, özellikle karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen bir bitkidir. Öyle ki Roma İmpratorlarından Augustus’un yakalandığı karaciğer hastalığını, yabani marul ile yendiği rivayet edilmektedir.

Yabani Marul, yapraklarının; idrar söktürücü, süt arttırıcı, ateş düşürücü olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi kanı temizlediği belirtilmiştir. Ayrıca, siğil tedavisinde kullanıldığı belirtilmiştir.

Not: Bazı kaynaklarda havacıva otu ile eşek marulu otu aynı türmüş gibi söylenmiştir. Bu bize göre doğru bir tanımlama değildir. Çünkü havacıva otu hodangiller familyasına mensuptur, eşek marulu ise papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Havacıva otu, besin olarak tüketilmemektedir. ( Bkzn: Havacıva Otu  )

Eşek Marulu Salatası Tarifi 

Malzemeler: Yarım kilo taze yabani marul, 2 tane orta boy domates, 2 tane salatalık, 1 tane limon, 3 adet yeşil soğan, biraz maydanoz, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, bir miktar zeytin ve tuz.

Yapılışı:  Marul iyice yıkanır ve bir süre tuzlu yada sirkeli suda bekletilerek acısı alınır. Sudan çıkarıldıktan sonra tekrar güzelce yıkandıktan sonra doğranır. Sonra domates, salatalık, maydanoz ve yeşil soğanlar doğranıp servis tabağına alınır. Tuz, yağ ve limonu ilave edilerek karıştırılır. Dilenirse üzerine zeytin konarak servis edilir.

Ayrıca; diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi salatası, çorbası, kavurması, böreği yapılabilir. Hemen her yerde yetişen bu bitkiyi kolayca bulmanız mümkündür. Ancak bir uyarı yapalım; bu bitkiyi bir bilenden yardım alarak bulmaya çalışın, başka bir otla karıştırma ihtimali her zaman vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Güzel temizleyğcğ kadın hastalıklarında şifa kist kırıcı olarak kullanılırYorumunuz

BİR YORUM YAZ