Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

0

Yağlı Cilt Belirtileri Nelerdir? 

Yağlı Cilt parlak görünür ve elinizi sürdüğünüzde bir kayganlık hissedilir. Bunun nedeni ciltteki yağ fazlalığıdır. Ayrıca, ciltteki fazla yağın dışarı doğru hareket etmesi gözenekleri açarak, gözenekli cilde de neden olmaktadır. Gözenekli yapı ise yağ oluşumu tetikleyerek kısır bir döngü oluşturur.

Cilt Neden Yağlanır?

Cildin yağlanmasında en önemli faktörlerden birisi testosteron hormonudur. Erkeklik hormonu olan bu hormon fazla salgılandığında ciltteki yağ oranı da artmaya başlar. Ergenlik döneminde görülen sivilcelenmeler yine bu hormonal değişimle alakalıdır. Özellikle yağlı saçların en önemli nedenlerinden birisi testosteron hormonunun DHT adı verilen dehidrotestosteron hormonuna dönüşmesidir. Beslenme şekilleri, cinsel aktiviler, aşırı tempo vs sebepler bu hormonların üretimini teşvik eder. Yağlı saç derilerinin bir diğer sonucu ise aşırı saç dökülmesidir. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmesinin en önemli nedenlerinin başında, saçlardaki yalanma gelmektedir. Kabak Çekirdeği yağı ve özellikle çörek Otu yağı DHT’ye bağlı saç dökülmesinde, DHT’yi baskılayarak saç yağlanmasının önüne geçmekte ve saç dökülmesi için önemli faydalar sunmaktadır. Bkzn: Çörek Otu Yağı ve Saç Dökülmesi

Yağlı cilt bakımı için bilinmesi gereken en önemli husus, nelerin yapılmayacağıdır. Yağlı cilde sahip insanların, cildin yağ dengesini ve PH değerini bozacak deterjan özellikli sabun ve temizleyicileri kullanmaması gerektiğidir. Tipik bazik sabunlar ( PH 7 ve üstü ) yağlı cildi ilk bakışta oldukça iyi temizlese de, aslında yağları tamamen temizlememektedir. Cilt yağının genel PH değeri 5-5,5 civarında olduğundan hafif asidik karakterdedir. Bu sebeple cildin hafif asidik olan temizleyicilerle temizlenmesi önerilmektedir. Bu nedenle PH değeri 5,5 olan sabunlar ve meyve asitleri içeren çeşitli temizleyiciler önerilmektedir.

Yağlı cilt bakımı için diğer bir öneri ise peeling dediğimiz, cildi mekanik-kimyasal yollarla temizleme ve üstteki ölü deriden arındırma işlemidir. Haftada bir  yapılması önerilen peeling için bir uyarı da, sivilceli ciltlerin peeling yapmaması gerektiğidir. Uzmanlara göre, sivilceli ciltlere yapılan peeling uygulaması sivilceleri uyararak azmasına neden olabilmektedir. Sivilceli ciltlerin daha çok meyve asidi içeren temizleyicileri ve maskeleri kullanması önerilir. Genel itibari ile yağlı ve sivilceli cilde sahip olanların su bazlı temizlik ürünlerini tercih etmeleri önerilir.

Yağlı Ciltler için Doğal Bakım Tavsiyeleri:

Öncelikle sivilce problemi varsa, salisilik asit içeren bir takım cilt ürünleri kullanılabilir. Sivilceler aynı zamanda içerisinde bir takım bakterileri barındırmakta bu nedenle iltihaplı oluşumlar gözlenmektedir. Bu nedenlerden dolayı cilt hijyeni çok önemlidir. Salisilik asit bilindiği gibi aspirinin doğal halidir. Salisilik asit içeren ürünler veya yine bir cilt uzmanı tavsiyesi ile aspirin maskesi adı verilen bir maske yapılarak cilt arındırılabilir. Ancak aspirin maskesi yapılırken miktar çok önemlidir ve çok az aspirin kullanılmalıdır. Çünkü belli bir seviye üzerindeki salisilik asit ciltte tahrişe neden olmaktadır.

Gerek yağlı ciltler gerekse sivilceli ciltler için yıkama suyuna örneğin günlük 1 litre suyun içerisine 1 adet aspirin veya bir çorba kaşığı elma sirkesi konulması ve bu suyla cildin yıkanması cilt için ferahlama sağlayabilecektir.

Yine kaliteli kil maskeleri de sivilceli ve yağlı ciltler için bir takım faydalar sunabilecektir. Ayrıca; elma sirkesinin büyük sivilceler üzerine bir pamukla konulması ve bir süre bekletilmesinin bir gün gibi kısa bir sürede o sivilcenin küçülmesine hatta yok olmasına neden olduğu söylenmektedir. Ancak bu sadece bir bilgi olup, tavsiye değildir. Öncelikle; alerji, ilaç etkileşimi vs. gibi  nedenlerden dolayı  tavsiye verecek kişi bir cilt uzmanı veya bir dermotologtur.

Yağlı Ciltler Nasıl Beslenmeli? 

Özellikle A ve C vitamini yönünden zengin gıdalar alınabilir. Havuç, turunçgiller, her çeşit yeşil yapraklı sebzeler, kayısı, bal kabağı, ayva, maydanoz, karahindiba, zerdeçal baharatı, enginar, pırasa, soğan, keçiboynuzu, çörek otu,  gibi besinlerin bir kısmına ağırlık verilebilir veya bu besinlerin herhangi biri ile yıl içinde bazı dönemlerde kür veya detoks yapılabilir. Kırmızı et yerine doğal kümes hayvanları veya çeşitli balıklar tüketilebilir.

Yağlı ciltler için bir önemli tavsiyede, beslenme sistemi ile alakalıdır. Yağlı ve kızartma türü yiyecekler,  hamur ve tatlı işleri hatta ekmek-beyaz şeker gibi besinler karaciğerin dengesini bozabilmektedir. Cilt karaciğerin aynasıdır. Sağlıklı bir karaciğere sahip insanda sivilce problemi veya yağlı gözenekli cilt yapısı çok sık görülmez. Bu nedenle sivilce veya yağlı cilt ile sadece dışarıdan değil içeriden de mücadele edilmelidir. Alkol, sigara, stress gibi faktörler cilt yağlanmasını arttırmaktadır.

Sağlıcakla kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here