Yakı Otu Nedir? Yakı Otu Faydaları

Yakı Otu Nedir? Yakı Otu Faydaları

Yakı Otu Nedir? Yakı Otu Nasıl Kullanılır?

Yakı otu; küçük çiçekli söğüt otu yada söğüt otu olarak da bilinir ( wellow herb ). Daha çok Avrupa ve Amerika coğrafyasında görülür. Küçük çiçekli söğüt otu’nun yaklaşık 160 türü bulunur. Küçük çiçekli Söğüt otunun bilimsel adı ” Epilobium parviflorum”dur.  Çuha çiçeği ailesine aittir. Küçük çiçekli söğüt bitkisi narin pembe küçük çiçeklere sahip olup bahçelerde, dekoratif amaçlı yetiştirilmesi kolay olan bir çiçektir . Büyümesi için nemli toprakları ve gölgelik alanlar tercih ediyor.

Yakı otu prostit ve BHP ( iyi huylu prostat büyümesi ) sorunlarına karşı etkili bir bitkidir. Bir diğer kullanım alanı ise cilt bakımı olarak sivilce, akne gibi sorunlarda kullanılabilir. Antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri vardır.

Yakı otu içerisinde bazı flavonoidler, beta-sitosterol, kaempferol, gallik asit ve quercetin gibi maddeler vardır.  Ayrıca; yakı otu içerisinde bulunan A ve B oenothein adlı bir bileşik ve türevleri üzerinde bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda, düşük konsantrasyonlarda yakı otu çayı‘nın anormal prostat büyümesine karşı etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca mesane ve idrar yolu hastalıklarını da tedavi etmede yardımcı olmaktadır.

Pretoria Üniversitesi’nden bir çalışmada, BPH ve / veya prostatit tedavisi için beş bitkisel ilaç ekstresinin anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri ve antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir  Yakı otu’nun prostatit ve BPH tedavisilerinin her ikisinde de etkili olduğunu kanıtlanmıştır. (Steenkamp 2006)

Kırk yaş üstü erkeklerde, kandaki testosteron seviyesi yavaş yavaş azalmaya başlar ve diğer hormonlar önemli ölçüde artış görülür. Bu hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak, bir testosteron türevi dihidrotestosteron ( DHT ) seviyesini artırır. Bu testosteron türevinin artması, prostat ile bağlantılı tüm anormal büyüme sorunlarına yol açar. Sadece prostat değil ayrıca saç dökülmesi ve saç beyazlaması gibi sorunları da arttırmaktadır. Diğer yazılarmızda DHT ile ilgili bilgiler vermiştik. Özellikle Çörek Otu ve Çörek Otu yağı, DHT baskılaması sağlayarak saç dökülmesi ve saç beyazlaması sorunlarını azaltmaktadır. ( BKNZ: Çörek Otu Yağı ile Saç Çıkarma ve Saç Bakımı )

Yapılan çalışmalara göre; Yakı Otu bitkisi; DHT düşürmek için klinik ilaçlar kadar etkilidir.

Yakı otu çayı‘nın bitkisel çay olarak kullanılabileceği ve yan etkisinin de bulunmadığı belirtilmiştir. Tabiki belli bir hastalığın tedavisinde sürekli kullanım için doktor tavsiyesi şarttır.

Yakı Otu Prostatit ve İyi Huylu Prostat Büyümesi’ne nasıl etki ediyor.

Yakı otu ile hazırlanan çaylar içilmeye başladığında, gevşeme ve rahatlık oluşmakta, ayrıca prostat hastalarında ve başka hastalıklarda gece sık sık tuvalet ihtiyacında önemli bir azalma başlamaktadır. İdrar kesesi sorunu yaşayıp ameliyat olanlar dahi bu çaydan fayda gördüklerine dair yorumlar vardır.

Cinsel İşlev Bozukluklarında Yakı Otu Faydaları

Prostat büyümesi nedeniyle cinsel istekte azalmalar yaşanabilir. Küçük çiçekli söğüt bitkisi erkeklerde cinsel fonksiyon geliştirmek için kullanılabilir.

Ürogenital Sistem Sağlığı için Yakı Otu Faydaları

Prostat ile birlikte, bu ot ile aynı zamanda böbrek, üretra ve mesane gibi ürogenital sistemi oluşturan organları koruyabilirsiniz. Bu bitki aynı zamanda kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur.

Yakı Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı kaynamış suya bir çay kaşığından biraz az yakı otu atılır ve 10 dakika demlendirilir. Demlendikten sonra içilir. Geleneksel kullanımda; iki günde bir olmak üzere bu çay sabah ve akşam aç karnına içilir. 15 gün boyunca kürü yapılabilir. Daha sonra 3-4 gün ara verilir.

 

Kaynaklar:  http://www.prostate.net/prostate-health-supplements-a-z/willow-flower-herb-health-benefits/#sthash.pnFHCt2N.dpufwillow ot

http://www.vitaminsestore.com/small-willow-flower-benefits-reviews-side-effects-and-dosage/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Caner dedi ki:

  Prostat kanserini iyi eden bu otun bir benzer cesidi bizim buralardayetisiyor doktorlarin 4 5 ay yasamaz dedigi ameliyat olmus hastayi Sahit oldugum 2kisi bu ottan kulnanarak 2 ay icinde iyilestigine Sahit oldum ilginenler yazsin

  1. Ziyattin dedi ki:

   Nereden temin edeceğiz. Yardımcı olurmusunuz Caner bey

 2. talat dedi ki:

  selam yakı otu ekstratını nasıl temin edebilirim

  1. Anonim dedi ki:

   aktarlarda var

  2. Anonim dedi ki:

   Ben sana yardımcı olurum

   1. cano dedi ki:

    prostatit icin hangisi daha iyi yardimci olurmusun lutfen

  3. Necat dedi ki:

   Kale naturelden

BİR YORUM YAZ