Yandım Çavuş Ayranı Nasıl Yapılır?

0

Semizotlu Acı Ayran Tarifi- Yandım Çavuş Ayranı Tarifi

Ülkemize özgü bir ayran çeşididir Yandım Çavuş Ayranı. Acı ayran yada acılı ayran olarak da bilinir ve semizotlu ve sade olmak üzere iki çeşit yapılabilir.

Yandım Çavuş Ayranı Tarifi

5 Litre Yayık Ayranı
1 Demet Semiz Otu
300 gram acı biber ( arnavut yada süs biberi )
Bir miktar turşu tuzu

Biberler ortadan ikiye kesilir. Daha iyi acısını vermesi için boylamasına ortadan ikiye kesilmelidir. Semiz otu ise doğranarak yada doğranıp 5 dakika haşlanıp soğuduktan biber ile birlikte ayrana karıştırılır. Oluşan karışım mümkünse 10-15 gün toprak bir testi içinde serin ve karanlık yerde bekletilir. Bu ayran çeşidi zamanla ekşimekte ve kendine özgü tadı almaktadır. Eğer toprak testi yoksa, kavanozlara doldurulup buzdolabına kaldırılır. Bu ayranın ekşi olan daha makbuldür.

Sade Acı Ayran Yapımı

Aynı şekilde, semizotu koymadan da sadece biber ekleyip bekleterek de acılı ayran elde edilir. Kullanılan yoğurdun ev yapımı olması önemlidir. Hazır yoğurt ile aynı tadı vermemektedir. Bakınız: Evde Sert Yoğurt Yapımı

Bu ayran, ev yapımı yoğurttan yapıldığı için zamanla ekşimektedir. Bu haliyle daha iyi fermente olmakta, sindirimi kolaylaştırıcı özellik kazanmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here