Yarpuz Otu Nedir? Yarpuz Otunun Faydaları Nelerdir?

1

Yarpuz Otu Nedir Nerede Yetişir?

Yarpuz ( Bilimsel adı: Mentha pulegium), Ballıbabagillerden, çiçekleri birbirinden yabani nane türünden güzel kokulu bir bitkidir. Yalpuz, Narpuz olarak da söylenir. ingilizcede iPenny Royal ismi ile bilinir. Nemli yerlerde,  dere ve göl kenarlarında kendiliğinden yetişir. Kokusu keskin nane kokusundadır. Tarihte; çeşitli yemek ve salatalara çeşni olarak kullanılmıştır.
Geleneksel şifacılıkta ise, gaz söktürücü olarak, hepatit hastalığına karşı, bayılma ve gut gibi hastalıklarda kullanıldığı günümüze gelen bilgiler arasındadır.

Yarpuzun Faydaları Nelerdir?

Dahili kullanımlarda yarpuz otu, sindirim sorunları için kullanılmıştır. Mide ve bağırsakta biriken gazların dışarı atılması için kullanılmıştır. Ayrıca; yatıştırıcı ve spazm çözücü etkisi nedeniyle bazı durumlarda kullanılabilir. Aynı zamanda, safra sıvısını arttırmakta ve karaciğeri uyarmaktadır. Vücut asit-baz dengesini korumak için faydalı olduğu belirtilmiştir. Mentol içerdiğinden, nefes açıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılmıştır. Soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede kullanılabilir çünkü etkili bir mikrop öldürücüdür. Terlemeyi arttırarak ateş düşürücü etkisinden de söz edilebilir. Asabiyet ve uykusuzluk gibi sorunlarda da aşırıya kaçmadan kullanıldığı belirtilmiştir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır ve kas ağırları ile romatizma ve artrit gibi sorunlarda etki gösterebilir. Üretra, böbrek ve rahim iltihaplanmaları için kullanıldığı kaynaklarda belirtilir. Harici olarak ise antiseptik ve dezenfekte edici özelliği vardır. Ancak günümüzde, antiseptik ilaç bulmak, yarpuz otunu bulmaktan hem daha kolay hem de daha güvenlidir.

Bilimsel bir bilgi olmamakla birlikte, yarpuz otunun faydaları arasında mide ve kalbi güçlendirmesi, iktidarsızlığa iyi gelmesi, kanı temizlemesi, diş ağrılarını gidermesi sindirimi kolaylaştırması, adet döneminde rahatlık sağlaması, bazı psikolojik sıkıntılara olumlu etkisi gibi sayılmıştır. Tabi; bilimsel bir bilgi ve kullanım şekli olmadığından, yarpuz otunun hangi kısmının kullanılacağı, çiğ mi yoksa çay şeklinde mi tüketileceği hakkında net bir bilgi yoktur. Alışkanlık haline getirmemek şartı ile bitki çayı olarak tüketilmesinde bir sakınca bildirilmemiştir. Ancak; karaciğer ve böbrek sorunu olanların çok dikkatli olmasında fayda vardır, bir diğer husus düşük yapıcı bir etkisinin olduğu geleneksel olarak bildirilmiştir bu nedenle hamile bayanların kesinlikle kullanmaması gerektiği söylenir. Fazla yenildiğinde göz kararması ve baş dönmesi yaptığı kaynaklarda geçmektedir.
Ayrıca; bu ot belli bir miktarın üstünde toksik etki gösterdiği unutulmamalıdır. Öyle ki, bu otu yiyen büyükbaş hayvanlarda zehirlenme vakaları bildirilmiştir.

Yarpuz Çayı Nasıl Yapılır?

1 tatlı kaşığı yarpuz yaprağı üzerine bir su bardağı kaynamış su eklenir ve 15 dakika kadar demlenerek tüketilebilir.

Not: Yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tüketim tavsiyesi değildir ve kulaktan dolma bilgilerle şifa aramak için hiç bir bitki yada karışım uzman tavsiyesi olmaksızın kullanılmamalıdır.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here