Yemekten Sonra Meyve Yemek

0

Yemekten Sonra Meyve Yemenin Zararları Neler?

Yemekten hemen önce, yemek sırasında ve yemekten sonraki 2 saat içerisinde yenen meyveler içerikleri şeker nedeniyle mide ortamında bir süre beklediklerinde fermente olmaya başlamaktadırlar. Bu fermantasyon sırasında ise alkol meydana gelmektedir. Oluşan alkol dışında çıkan gazlar nedeniyle şişkinlik ve gaz meydana gelmektedir. Ayrıca besinlerin yapısı da bozulduğundan bu besinlerde fayda görmekte zor hale geliyor. Aşırı yemek yemek gibi bu tür davranışlar midenin genişlemesine de yol açmaktadır.

Ayrıca; akşam yatmadan önce yenen meyve de, geç saatlerde  ve uyku sırasında sindirimin yavaş olmasından dolayı tavsiye edilmiyor. Sindirim organında bekleyen meyve aynı şekilde fermente oluyor. Ayrıca alınan fruktoz yağa dönüşerek kilo problemlerine neden oluyor.

Salatalar/Sebzeler Nasıl Tüketilmeli?

Ülkemizde genel olarak salatalar yemek ile birlikte tüketilirken uzmanlara göre yemekten önce salata tüketmenin, sebzelerde bulunan lifler nedeniyle mideyi rahatlatmakta ve tokluk hissi yarattığından daha az yemeye teşvik etmektedir. Salatalar için bu kural yemekle birlikte veya yemekten önce tüketilmesi gerektiğidir. Yemeklerin yanında sebze tüketiminin avantajları bunlarla sınırlı değil. Özellikle etli yemeklerin yanında sebze tüketmek hem kolesterolü hem de tansiyonun dengelenmesine katkı sağlayabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here