Yeni Anneler için Beslenme Önerileri

0

Hamilelikten sonra aklınızda olan ilk şey kilo kaybetmek olabilir. Siz en iyi anne olmak için enerji veren gıdalar yemelisiniz ama bebek geldikten sonra vücudunuz için daha da önemli  bir şey var.

Genellikle anneler, hamilelikten sonra enerji düşüklüğü yaşarlar. Annelerin sütünün kalitesi ne olursa olsun yemek tercihi hemen hemen aynı kalır. Ama bir nokta vardır: Eğer çocuğunuz için gerekli besinleri alamazsanız, vücudunuz kendi depolarından çocuğa aktaracaktır. Yani tüm beslenmenizde çocuğunuz ve sizin için önemli noktalar ve fayda sağlayacak unsurlar var. 

Bu sağlıklı gıdaları  hayatınızda tüketmeye başlayarak yaşamınızın düzenli bir parçası yapmaya çalışın.

Somon

Mükemmel bir gıda diye bir yoktur fakat yeni anneler için bir beslenme konusuna gelince somon buna oldukça yakındır. Somon, diğer yağlı balıklar gibi, DHA adı verilen yağ türü ile yüklenir.

En son yapılan araştırmalar balıklardan elde edilen omega-3 ‘ün karaciğer yağlanması, insülin direnci ve obezite (şişmanlık) tedavisinde yararlı olduğunu gözler önüne serdi.

Omega-3 ve omega-6 asitleri vücutta üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken yağ asitleridir. Bunlara bu nedenle tıp dilinde esasnsiyel yağ asitleri adı verilir. Buradaki 3 ve 6 rakamları kimyasal yapılarındaki ilk çift bağlanmanın olduğu karbon atomunu gösterir. eicosapentaenoic acid (EPA) ve docosahexaenoic acid (DHA) uzun zincirli omega-3 yağ asitleridir.

DHA bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesine büyük önem taşımaktadır. Tüm anne sütleri DHA içerir, ancak bunun seviyeleri diyetlerine bağlı olarak yükselir. Yani somonu hayatına dahil eden bir annenin sütündeki DHA oranı daha yüksek olacaktır. Bu da bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli katkılardan biridir.

Somon içindeki DHA, ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Çalışmalar, doğum sonrası depresyonu önlemede rol oynadığını düşündürmektedir.

Somon balığı, Omega-3 yağ asitleri, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde faydalı kabul edilen niasin ve B12 vitamini bakımından doygun ve zengindir.

Düzenli olarak somon balığı tüketmek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemede etin olacaktır. Ayrıca, yemek borusu ve midenin hassas mukoza tabakalarını korumaya yardımcı olur.

Somon Balığının cıva seviyesi düşük olarak kabul edilir. Kılıç ya da uskumru gibi bazı diğer balıklar, yüksek miktarda civa içerir ve tamamen kaçınılmalıdır.

Haftada 1 yada 2 porsiyon somon yemeniz bebeğiniz ya da sizin için yararlı olacaktır.

 

Düşük Yağlı Süt Ürünleri

Yoğurt, süt, peynir gibi süt ürünleri sağlıklı emzirmenin önemli bir parçasıdır.Bu ürünler, Süt proteini ve B vitaminlerinin yanı sıra kemikleri güçlendiren D vitaminini de sağlar. Süt ürünleri kalsiyum için önemli kaynaklardan biridir. Eğer emziriyorsanız, süt bebeğinizin kemiklerinin gelişimine yardımcı olacak kalsiyum ile yüklenir. Böylece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kalsiyum almak sizin için çok önemli. Günde en az 3 bardak sütü hayatınıza dahil edin.

Yağsız Dana Eti

Yağsız dana eti gibi demir açısından zengin gıdalar ile yeni bir anne olarak enerjinizi artırın. Eğer yeni doğan bir bebeğin taleplerine yetişmek için demir eksikliği çekiyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundasınız.

Yeni doğuran annelere ekstra protein ve vitamin B-12 gerekir. Yağsız dana eti mükemmel bir kaynağıdır.

Bakliyat

Demir açısından zengin fasulye, siyah fasulye ve barbunya fasulyesi gibi gıdalar (koyu renkli olanlar), özellikle vejetaryenler için büyük bir emzirme takviyesidir. Bunlar yüksek kaliteli, hayvansal olmayan proteinle bütçe dostu bir kaynak olarak görülebilir.

Yaban mersini

Emziren anneler meyve veya meyve suyunu iki ya da daha fazla porsiyon olarak her gün aldığından emin olmalıdır. Yaban mersini sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için mükemmel bir seçimdir. Bu tatmin edici ve nefis çilek vitamin ve mineraller ile doludur. Bunlar size yüksek enerji seviyesini verir ayrıca karbonhidrat seviyesini düşük tutmak için sağlıklı bir yol sunar.

Kahverengi pirinç

Bebeğin kilosuna yardımcı olmak için karbonhidratı kesmek cazip olabilir. Fakat yapılmamalıdır. Çok hızlı kilo kaybetmek daha az süt yapmak ve halsizlik ile depresyona neden olabilir. Enerji seviyesini yüksek tutmak için yemeklerinize kahverengi pirinç gibi sağlıklı, tam tahıllı karbonhidrat karıştırın. Kahverengi pirinç gibi gıdalar vücudunuza bebeğiniz için en iyi kalitede süt yapmakta kullanılan kalorileri sağlar.

Portakal

Taşınabilir ve besleyici, portakal enerjinizi artırmak için harika bir yiyecektir.Lohusa annelerin hamile kadınlardan daha fazla C vitaminine ihtiyacı olduğundan portakal ve diğer narenciye meyveleri, mükemmel emzirme gıdalarıdır. Bir atıştırma için oturup vakit bulamıyor musunuz? Gün içinde portakal suyu içerek fazlaca  C vitamini alırsınız. Ayrıca kalsiyumla güçlendirilmiş çeşitlerini de yeni anneler tercih edebilirler.

Yumurta

Yumurta Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için çok yönlü bir gıdadır. Kahvaltı için bir çift yumurta ya da öğle vakti salata ile  haşlanmış yumurta, ya da akşam yemeği için bir omlet ve salata yenebilir. Sizin sütünüzde bu esansiyel yağ asit seviyesini artırmak için yumurta takviyesi önemlidir.

Kepekli Ekmek

Folik asit gebeliğin erken dönemlerinde bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Ama önemi burada bitmiyor. Folik asit bebeğinizin sağlığı için ihtiyaç duyduğu anne sütü için önemli bir besindir. Bunu daha çok kendiniz için yeterli miktarda almalısınız. Zenginleştirilmiş tam tahıllı ekmek ve makarnalar ile takviye ve ayrıca lif ve demir ile sağlıklı bir kullanıma mutlaka kendinizi alıştırın.

hayatınızdan eksik etmemeniz gereken diğer 3 şey ise

Yapraklı Yeşiller , Tüm Tahıl ve Lif  ve SU.

Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir:

>>> Anne Sütüyle Beslenen Bebekler Daha Zeki

 >>> Lifli Gıdalar ve Yararları: Hamilelik Dönemi ve Kadınlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here