Yer Bademi-Chufa-Tigernut Nedir?

0

Yer bademi-Chufa Nedir?

Yer bademi (Cyperus esculentus), dünyanın her tarafında yaygın Cyperus cinsinden, Papirüsgiller familyasından bir mahsuldür. Çerez olarak tüketilmesi yanında, yemeklere ve çorbalara ekleniyor. Yerbademi yağı ise yine bu bitkiden elde ediliyor. Ayrıca bu bitkinin yumruları un haline getirilerek ekmek, kek vs yapımında kullanılabiliyor. Chufa olarak da bilinen, çayır fındığı, yer fındığı olarak da isimlendirilen bu bitki genel olarak tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Tadı ve şekli bademe benzediğinden yer bademi olarak isimlendirilmiştir.

Yerbademi’nin insanoğlu tarafından bilinmesi  binlerce yıl önceye Eski Mısıra’a kadar dayanıyor. Eski Mısırlılar tarafından buğday ve arpa ile birlikte tarımı yapılan ilk bitkiler arasında. Yerbademi; yağ, nişasta ve şeker içeren bir bitkidir. Kurutuldukça lezzeti ve şeker oranı artmaktadır.

Yer Bademi Nasıl Kullanılır?

Yer bademi, yabancı kaynaklarda; chufa, ground almond, tigernut, ground chestnut olarak geçiyor. Arapça’da su’d olarak biliniyor. İspanya’da yerbademi ve pirinçle yapılan Horchata isimli bir içecek çok ünlü.  Kurutulmuş yerbademi, kahve ve çikolata yapımında, yağı ise sabun ve kozmetik ürünlerinde kullanılıyor.  Yerbademi, haşlanıp tüketilebiliyor. Yağda kavrularak çerez olarak tüketiliyor. Yerbademi unu; kek, ekmek gibi unlu mamüllerin yapımında kullanılabiliyor.

Yerbademi Ülkemizde Yetişir mi? 

Ziraat Mühendisi Ahmet Nedim Nazlıcan; yerbademi’ni ülkemize kazandıran ve ismini veren kişi. Ahmet Nedim Nazlıcan’a göre ülkemizde özellikle kıyı Güneyi şeridinde bu bitkiyi yetiştirmek mümkün.  Dayanıklı ve verimli bir bitki olan Yerbademinin dekar başına getirisi, mısır ve buğdaya göre % 400-500 daha fazla.

Yerbademinin Faydaları Neler?

Lif oranı; buğday ve pirince göre yüksektir. Önemli oranda arginin içerir.  Gluten  içermeyen bir bitki olduğunda unu çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanlar için tercih edilebilir. Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. İçerisinde demir, çinko, magnezyum gibi mineraller bulunur. Erkeklerde ereksiyon sorununa iyi geldiği iddia edilmektedir. Bunun nedeninin içerdiği arginin nedeniyle damarları açması ve kan akışını düzenlemesi olabilir. yer bademi ile hazırlanan süt, inek sütüne alternatif bir kaynaktır.

Horchata Nasıl Yapılır?

Orjinal horchata; yerbademi ile yapılmaktadır. Ancak normal bademle de yapılabilmektedir.

MALZEMELER
1 su bardağı çiğ badem,
Yarım çay bardağı pirinç veya pirinç unu
1 adet tarçın çubuğu,
3 su bardağı su,
İsteğe göre şeker yada bal

Horchata Yapılışı

Pirinç robottan çekilerek un haline getirilir veya hazır pirinç unu da kullanılabilir. Yerbademleri 15 dakika kadar haşlanıp kabukları soyulur ve çok az kızgın yağ içerisinde 2-3 dakika çok kısık ateşte kavrulur. En son pirinç unu, kavrulmuş yerbademleri ve 3 bardak kaynar su birbirine eklenip karıştırılır. Bir gece dinlendirilir. Ertesi gün üzerine su ve tatlandırıcı eklenir daha sonra süzülerek buz ile servis edilir.

 

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here