Yeşil Çayın Faydaları Hakkında Bilgi

3

Yeşil Çay ve Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, bildiğimiz siyah çay gibi Camellia sinensis yapraklarından elde edilen bir çaydır. Siyah çaydan farkı siyah çayın fermentasyon işlemine tabi tutulmasına karşın yeşil çay, çay yapraklarının hemen kurutularak elde edilmektedir. Antioksidan oranı siyah çaya oranla fazladır ancak yeşil çayın içerisinde de kafein bulunmaktadır.

Yeşil çay ilk olarak Çin’de bulunup denenmiştir ve tarihi 5000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Yeşil çayın faydaları hakkında yapılmış bilimsel çalışmalar mevcuttur. Zengin flavonoid içeriği nedeniyle antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, diş sağlığına, kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çay aynı zamanda kilo verme amacıyla kullanılan zayıflama çayları arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda tok tutucu etkisi vardır. Antioksidan içeriği nedeniyle yağ yakımını hızlandırdığı söylenmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği, şeker hastalığına karşı fayda sağlayabileceği, zihni açtığı belirtilmiştir. Yeşil çayın içerisinde,  L-Theanine  isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde besinlerde çok nadir bulunmaktadır ve beyni uyaran bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin tetiklediği beyin uyarımı dikkat ve konsantrasyonu arttırmaktadır.

İçerisinde bulunan flavonoidler diş sağlığına karşı oldukça faydalıdır. Yeşil çay içerisinde bulunan bu maddeler bakteri plağı oluşumu engellemektedirler. Bu özelliği nedeniyle diş çürüklerini önlemekte ve diş eti hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlamaktadırlar.

Yeşil çayın faydaları arasında içerisinde  bulundurduğu kateşin adı verilen bir tür antioksidanlar nedeniyle alzheimer ve parkinsona karşı koruma sağladığı belirtilmiştir. Yukarıda belirtildiği gibi kateşinler, bakteri oluşumunu önleyen bileşiklerdir.

Yapılan araştırmalarda yeşil çay tüketiminin kanserlerin nüksetme ihtimalini azaltabileceği, ayrıca pek çok kanser türüne yakalanma riskini azaltabileceği belirlenmiştir.

Yeşil çay hipertansiyona karşı da fayda sağlayabilmektedir. Böbrekler tarafından salgılanan ve  anjiyotensin dönüştürücü enzim ( ACE ) olan ve hipertansiyonu tetikleyebileceği bilimsel olarak kanıtlanmış bu enzimin etkilerinin yeşil çayla hafifleyebileceği belirtilmiştir. Ancak normalde tansiyon düşürücü özelliği olan yeşil çayın, içerdiği kafein  nedeniyle normalden fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etki yapabilmekte ve ani tansiyon yükselmesine, kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Özellikle gün içinde kahve, kola, siyah çay gibi içecekleri tükettikten sonra yeşil çayı tüketmek bu etkilere neden olabilmektedir.

Yeşil Çayın Zararları Neler?

Her şeyde olduğu gibi yeşil çayın fazla tüketimi bazı sorunlara neden olabilmektedir. Kafein içeriğinden dolayı, kafeine karşı hassasiyeti olan insanların tüketmemeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi kafein içeren içecekler, anksiyete ve sinirliliğe neden olduklarından, kalsiyum emilimini azalttıklarından romatizma ve kemik sorunlarına neden olabildiklerinden, demir emilimini azalttıklarından anemi gibi sorunlara neden olabilirler.   Aşırı yeşil çay tüketimi sinirlilik, kalp çarpıntısı, uykusuzluk,  baş dönmesine neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız….

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here