Yeşil Mercimek Tansiyonu Dengeliyor

0

Daha çok Yeşil Mercimek içinde bulunan Esculin maddesi tansiyon yükseltici etki gösterirken, choline maddesi de tansiyon düşürücü etki gösteriyor. Bu iki etki ile yeşil mercimek tansiyonu dengeliyor.

Mercimeğin Faydaları:

Mercimek; içeriğindeki choline ve esculin maddeleriyle; tansiyonu dengeler. Ayrıca kolesterol düşürücüdür.

Daha çok Yeşil Mercimek içinde bulunan Esculin maddesi tansiyon yükseltici etki gösterirken, choline maddesi de tansiyon düşürücü etki gösteriyor. Bu iki etki ile yeşil mercimek tansiyonu dengeliyor.  Ayrıca mercimek çok iyi bir protein deposudur. Diğer faydaları arasında; sinirleri teskin edici, anne sütünü arttırıcı, kan yapıcı etkisi vardır. Yeşil Mercimek ve diğer mercimeklerde protein miktarı yüksek olduğundan çalışanlar ve sporcular için iyi bir enerji kaynağı ve besleyici bir gıdadır. Bileşiminde demir ve B vitamini de bulunmaktadır.

Mercimek Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle şunu belirtelim, doğada var olan bitkilerin hemen hepsinin metobolizmaya olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Burada bir bileşimin faydalı olup olmayacağı tamamen dozu ile alakalıdır. Örnek verecek olursak; bor elementi çok küçük mg’larda vücut için faydalı iken bir kaç gramdan sonra vücuda zarar vermekte ve toksik etki yaratmaktadır. Ayrıca yukarıda yazılan bilgiler ham ve taze mercimek için geçerlidir. Dolayısıyla; saklama koşulları, ısı, nem, pişirme yöntemi, yemeğin içindeki diğer bileşimlerin etkisi vs. gibi pek çok faktör vardır. Sözü uzatmadan size bir kaç öneri sunuyoruz.

Hem yeşil mercimek çorbası için hem de diğer çorbalar için; çorbalara atılan tuz miktarını azaltmamız gerekiyor. Hele çok tuzlu yemek yeme alışkanlığınız varsa hiç bir gıdadan fayda alamazsınız aksine yediğiniz her şey zarar verecektir. Tuz yerine özellikle mercimek çorbası gibi sindirimi zor yemeklerde, bol limon ve az miktarda zerdeçal ikilisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanında, biberiye, kekik gibi baharatları da rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Çorbalarınızı yaparken; zeytinyağı ve tereyağı gibi yağları kullanın ve ölçülü yağ koyun. Hazır et suyu veya bulyonları kullanmak yerine, kasaptan alacağınız kemiklerden hazırlayacağınız kemik suyu ile mercimek çorbasını yapmanız, hem besleyiciliğini hem de lezzetini arttıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

>>> Türk Mutfağında Kullanılan Baharatlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here