Ylang-Ylang Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Ylang-Ylang Nedir? Ylang-Ylang Nasıl Kullanılır?

Yılang-yılang bitkisi Anavatanı Güneydoğu Asya olan bir bitkidir. Parfüm ağacı, koku ağacı, cananga odorata olarak da bilinir. Ticari olarak Filipinler ve Çin gibi Asya ülkelerinde yetiştirilir. Kelime anlamı olarak çiçeklerin çiçeği anlamına gelmektedir. Parfümcülükte ve aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Genel olarak afrodizyak parfümlerin yapısında kullanılır. Ylang ylang bitkisi aromaterapide enfeksiyon önleyici, yatıştırıcı, afrodizyak olarak kullanılmıştır. Yılang-yılang çiçekleri çay olarak da tüketilir ve bu çayın oldukça sakinleştirici, rahatlatıcı etkisi bulunur.

Ylang-Ylang Faydaları Nelerdir?

* Sivilcelere karşı iyi gelmektedir.
* Yatıştırıcı özelliği nedeniyle cilt tahrişlerine ve böcek ısırmalarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca; çarpıntı gibi problemlere de iyi gelmektedir.

* Arometerapi uygulamarında; öfke, sinirlilik, yüksek tansiyon gibi sorunlarda rahatlama sağlayan bir bitkidir. Bu bitkinin yağı ile yapılan masajlar genel olarak rahatlama sağlamaktadır. Yılang yılang; saç ve cilt bakımı için de kullanılır. Uygulandığı bölgedeki kan akışını hızlandırarak cilt ve saç köklerinin beslenmesini arttırabilir. Bu yağı koklamak bile insanlarda rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca cinsel gücü arttırdığına dair inanışlar vardır.

* Seboreik Egzama problemine karşı oldukça etki göstermektedir.

* Antidepresan: Ylang Ylang’ın bilinen en eski tıbbi özelliklerinden biridir ve aynı zamanda uçucu yağın da bir parçasıdır. Depresyonla savaşır ve bedeni rahatlatır, böylece kaygı, üzüntü ve kronik stresleri giderir. Aynı zamanda ruh hali üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

* Antiseptik: Ylang-ylang esansiyel yağı, mikrobiyal büyümeyi inhibe ederek ve yaraları dezenfekte ederek hem sepsis hem de tetanozun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu özellik ayrıca yaraları bakteriler, virüs ve mantar enfeksiyonlarından korur. Aynı zamanda yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

* Ylang-ylang esansiyel yağı mide, bağırsak, kolon ve idrar yolu gibi iç organlardaki enfeksiyonları için kullanılabilir. Uykusuzluk, yorgunluktan muzdarip olanlara da iyi gelebilmektedir. Cildin nem ve yağ dengesini korumada son derece etkilidir ve cildin pürüzsüz ve genç görünmesine kırışıklıkların giderilmesine katkı sunmaktadır.

Ylang Ylang ile Masaj Nasıl Yapılır?

İki üç damla yılang yılang yağı iki üç yemek kaşığı jojoba yağı veya zeytinyağı ile karıştırılır ve vücudun istenen bölgelerine sürülür. Bu şekilde hem masaj yağı olarak hem de tahriş giderici, saç ve cilt bakım yağı olarak kullanılabilir.

Ylang ylang bitkisinin etken maddeleri: Benzil asetat, benzil benzoat, linalol, karyofillen, geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter ve seskiterpenler olarak bilinen diğer bileşenlerdir. Bergomat, portakal, greyfurt, lavanta gibi çiçek yağları ile uyum gösterir ve bu nedenle parfüm yapımlarında bu yağlar ile karıştırılarak kullanılır.

Ylang Ylang Yağı Fiyatı Ne Kadar?

İnternet ortamında 1 kilo yılang-yılang yağı 1500 TL civarındadır. Evsel kullanım için ise 20 Mililitrelik küçük şişeler içerisinde ylang-ylang yağı yağın kalitesine ve markasına göre 7 TL ile 50 TL arasında satılmaktadır.

Ylang ylangın yan etkileri 

Bazı kişilerde hassasiyet, alerji gibi vakaların gelişebildiği, nadir de olsa baş ağrısına neden olabildiği bilinmektedir. Ylang-ylang yağı esansiyel bir yağ olup direk vücut ile temas ettirilmemeli daha çok taşıyı yağlar ile birlikte karıştırılarak ( örnek: iki damla yılang-yılang yağı iki yemek kaşığı jojoba yağı gibi) vücuda uygulanması önerilir. Ayrıca ylang ylang yağı sadece harici kullanım içindir kesinlikle direk veya başka bir yağa karıştırılıp TÜKETİLMEMELİDİR. Ayrıca belirli bir hastalığın tedavisinde ilaç yerine kullanılmamalıdır. Sedatif ilaç kullananların, tansiyon ilaçları kullananların ve tansiyonu çok düşük olanların bu bitkiden elde edilen çaydan uzak durmaları önerilir. Hamile ve emziren bayanlar ve çocukların da uzak durması gerekebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here