Yoğurt Kurusu Yapımı-Keş Peyniri-Kurut

5

Yoğurt Kurusu-Kurut-Keş Peyniri

Bolu yöresinde keş peyniri olarak bilinen kurutun yöreden yöreye biraz farklı yapım ve kullanım şekilleri vardır. Tarihi çok eksidir ve Orta Asya’ya dayanmaktadır. Taşıma ve saklamanın hayati önem arz ettiği göçebe yaşamında, yoğurt kurutularak daha fazla besin içeriği daha az ağırlıkta taşınırdı. Elde edilen bu kurut, gerek peynir gibi gerekse tekrar su eklenerek yoğurt ve ayran yapılarak tüketilirdi. Ayrıca savaş zamanlarında da aylarca hatta yıllarda orduyu hayatta tutacak bir besin kaynağı idi. Belki de Eski Türklerin savaşlardaki başarılarında bu mucizevi yiyeceğin de katkısı bulunabilir.

Günümüzde halen; Türk ve Arap mutfağında kullanılmaktadır. Gelelim Kurut Tarifi‘ne

Keş Peyniri-Kurut Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

15-20 kilo az yağlı yada yağsız yoğurt
Süzmek için bir bez torba

Yoğurt Kurusu Yapımı

Yoğurt, bez torba içine dökülür, bir gün süzüldükten sonra torba üzerine bir taş konur ve 2 gün daha suyunun çıkması için beklenir. Bu aşamadan sonra yoğurt yumuşak bir peynir kıvamına gelmiştir ve 15 kilo yoğurttan 3-5 kilo bir şey kalmıştır gelmiştir. Kalan süzülmüş yoğurt bir tepsiye alınır üzerine kaya tuzu eklenerek yoğrulur. Tuz eklenmesinin nedeni raf ömrünü uzatmak içindir. Daha sonra yoğurt ele alınarak çiğköfte gibi parçalar halinde sıkılarak tepsiye dizilir. Üzeri ince bir bezle kapatılır ve güneşte kurumaya bırakılır. İyice kuruyana kadar güneşte bekletilir. Tam kurumuş bir kurut peyniri taş kadar serttir. Genellikle rendelenerek kullanılır.

Keş Peyniri- Yoğurt Kurutu Nasıl Kullanılır?

Genellikle, makarnaların yanında yapılacak sosların içine rendelenerek kullanılabiliyor. Ürdün yöresine has olan mensef pilavı için pişirilen etler kurut ile pişiriliyor ayrıca pilavın yanına yapılan sos benzeri bir sıvıda kuruttan yapılıyor.

Kahvaltılar için bir miktar keş peyniri ile tereyağı kızartılarak güzel bir lezzet elde edilebiliyor. Hatta un, keş peyniri ve yumurta birbiri ile karıştırılarak köfte gibi kızartılıp güzel bir kahvaltılık elde edilebiliyor.

Bunun dışında daha pek çok kurut yapmak yöntemi vardır. Bazı tariflerde yoğurttan çökelek yapıp, bu çökeleğin deri içine tuzlanıp basılıp toprak altında bir süre bekletilmesiyle elde edildiğine dair bilgilerde mevcuttur. Bazı yörelerde yoğurt, işkembe içine basılıp kurutulmaktadır.

Keş peyniri özellikle, erişte ile güzel gitmektedir. Rendelenmiş keş, tereyağı ile kızartılır ve pişmiş erişte üzerine dökülerek servis yapılır. Aslında çökelek ve peynir ile yapılan her şey kurut ile de yapılabiliyor.

Protein ve kalsiyum bakımından çok zengindir. Biraz fazla tuzlu olabilir. Ancak eğer evde yapacaksanız, tuz miktarını azaltıp içerisine, yoğurt içerisine taze veya kurutulmuş kekik, adaçayı, biberiye gibi koruyucu bitkiler ekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Evde Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde Peynir Yapımı

 

5 YORUMLAR

 1. Aydın Yöresinden de unutulmuş bir tarif vermek istiyorum
  Yoğurt su ilave edilerek ayran haline getirilir yayıkta kaymağı alınır
  Kalan ayran pişirilir Kesik dediğimiz çökelek elde edilir Kesik taze olarak da tüketilir
  Kesiğe kaya tuzu ilave edilerek torba içinde 3-5 gün ağır bir taşın altıda iyice suyu çıkması için nekletilir
  Sonra tepsilerde kuruması için güneşe bırakılır
  Kuruyan kesik Toprak testi içine üzeri bastırılarak sıkıca doldurulur
  Testiler Ters bir şekilde ağızları açık olarak toprağa gömülür
  3-5 ay sonra çıkartılır
  Bize göre hakiki çökelek budur

 2. Gümüşhane ( özellikle de Kelkit) çevresinde kurut kullanılan sırın yemeği çok lezzetli ve pratik bir tariftir. Mutlaka öneririm.

  Saygılarımla

 3. Bayildim eskiler herseyi bulmuş da bize hazır gıdalar sayesinde unutturulmus malesef şimdi sadece tarhana için evde yogurt mayalarken nasıl oluyor diye baktığım sitede de bunları gördüm…sevgili atalarımız ellerinize sağlık bize çok büyük miras bırakınız….sizlere de teşekkür ederim bu bilgiyi bizle paylasmissiniz

 4. Ağrı patnos yöresine ait dağlardan toplanan otlarla ve keşk le yapılan yöresel yemeğimiz keledoş çok sağlıklı ve lezzetlidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here