Yoğurt Tarifi-Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

112

Yoğurt Tarifi- Evde Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

Uzun Süre Dayanan Yoğurt Tarifi için Püf Noktaları

1-) Sulu yoğurt çabuk ekşir. Bu nedenle uzun ömürlü geç ekşiyen yoğurt yapmak için yoğurdun daha az su içermesi gerekir. Yaz aylarında yoğurt mayalanan kap örtü ile fazla sarılmamalıdır.

2-) Koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurt daha az su içerir ve daha sert olur. Yağlı süt yağsız süte göre daha sert olmaktadır.

3-) Sütü kaynatırken bir kaç dakika fazla kaynatılması ve sütün kısık ateşte kaynatılması sütün daha fazla buharlaşmasını sağlar. Ayrıca süt kaynatılırken tencerenin ağzı açık kaynatılmalıdır.

4-) Yoğurt kaç saatte mayalanır? Ortalama olarak 4 saatte mayalanmaktadır. Yoğurt ılıyıp etrafı bir örtü ile kaplandıktan 4 saat sonra yoğurt mayalanmış demektedir. 4 saat sonunda örtüler kaldırılır ve bir gün buzdolabında dinlendirilir.

5-) Yoğurt için Süte Maya Miktarı: 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı dolusu maya eklenir. 5 litre süt ile yoğurt yapacaksak 5 tatlı kaşığı maya yeterli olmaktadır.

Aşağıdaki tariflerde, hem normal yoğurt tarifi hem de fırında yoğurt tarifi hakkında bilgi verdik.

Taş Gibi Yoğurt Tarifi 

Evde Sert Yoğurt Yapımı için Malzemeler

* 1 litre süt ( organik, doğal yada pastörize olabilir )
* 1 tatlı kaşığı dolusu yoğurt (maya olarak kullanılır)

1. Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır.

2. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir ( 45 Derece civarı, bu sıcaklıkta parmak süt içinde ortalama 7 saniye dayanır )

3. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur.

4. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır.

5. Tencerenin kenarları bir bez ile sarılır ve üzeri hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeçle kapatılır ve kapatıldıktan sonra onun üzerine de bez örtü örtülür.

6. Yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok çünkü hava sıcaklığı yoğurt mayalamak için ideal bu yüzden daha az sarmalanması önerilir. 4 Saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir.

Fırında Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Fırında Yoğurt Tarifi

Aslında fırında yoğurt tarifi uygulanırken sadece mayalama ve dinlenme işlemi fırında yapılıyor. Yukarıda yazdığımız gibi süt kaynatılır ve hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bu aşamada maya biraz süt ile sulandırılarak süte eklenir. Daha sonra fırın 150 derece 8-10 dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Ardından süt ağzı açık bir şekilde fırın içerisine konur. Bu aşamada an az 6 saat kadar bekletilmelidir. Yoğurt kendi kendine soğuyacak ve oldukça katı bir görünüm kazanacaktır. Fırında yoğurt yapımı için dikkat edilmesi gereken nokta, yoğurt 5-6 saat boyunca fırından çıkarılmamalı, sallanmamalıdır.

Yazımızın yorum kısmına takipçilerimiz çok güzel yöntemler yazmışlar bu yorumlara da bakabilirsiniz.

Not: Yoğurt mayalamak için plastik kap kullanılmamalıdır. Çelik tencereler, cam kaplar ve toprak kaplar kullanılmalıdır.

Evde yapılan yoğurt kurutularak keş peyniri de ( kurut, yoğurt kurusu)  yapılabilir. Tarif için: Kurut Peyniri Tarifi

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Elma Sirkesi Tarifi

Yoğurt Limon Kürü ile Göbek Eritme

Sağlıcakla Kalınız..

112 YORUMLAR

 1. ilk mayalamayı ne ile yaparsak probiyotik yoğurt elde etmiş oluruz acaba..nohuttanmı yoksa kuru yoğurt mayasındanmı probiyotik yapabiliriz

 2. Arkadaşlar yoğurt yada her türlü yiyeceği buzdolabına acık kapta koymak, hiç de saglıklı bir yöntem deyildir, mesela buna kesilmiş karpuz, kavun vs daildir. Nedeni ise buzdolabının içinde gaz dolaşımı var bu sayede buzdolabı soğutuyor ve bu yüzden hiç saglıklı olmaz. Hatta işi iyi bilen uzman olan bir buzlabı tamircisine yada üreticisi fabrikasını sormanız önemle ı tavsiye ederim

 3. Ben gunluk sutten iki corba kasigi maya ile yapiyorum tas gibi yogurt elde ediyorum,.Firinda yapamadim ben sulandi.Cinko tencerede mayaliyorum ve eski usul hem tencerenin agzi hem de ustu kapali sabaha kadar bekletiyorum sonrasinda buzdolabina kaldiriyuorum..Ve en az 6 saat hic ellemiyorum.Bir cimdik tuz ve bir kesme seker de karistiriyorum icersine….

 4. Buzdolabına koyarken sulanmamasi için peceteyi kavanozun kapağının içine sokarak kapatıyorum. Ağzı açık konursa fırın veya buzdolabının içinde varsa yağ ve kir artığı kaçabilir bence. Hijenik olmaz.

 5. benim yoğurt yaptıgımda güzel ama açılmayan yoğurtlar bir hafta sonra acımsı tat burakıyor kavonozlarda yapıyorum neden acaba

  • Neden? Ben sürekli tuz ekliyorum mayaya ve 3 litre süte bir tatlı kaşığı maya kullanıyorum. Her zaman tam 3 saatte mis gibi ve katı oluyor yoğurdum. Yalnız benim aldığım süt çok güzel ve doğal.

 6. Ben bi yoğurt üreticisiyim balıkesirin ivrindi ilçesinde geçmişköy markamızla üretiyoruz öncelikle yoğurt sulanır ve sulanmalıda ama sert yoğurt istiyorsanız sütünüzü savurtarak pastorize etmelisiniz bu yöntem kuru madde oranını arttıracaktır bi diğer püf noktası ise mayalama sıcaklığınız 50 derecede filan olmalı bide dolapta mutlaka bi 18_20 saat dinlenmesi gerek arkadaslar.

 7. Valla yorumları devamli takip ediyoruz fakat yaptigimiz yoğurt her zaman sulu oluyor. Eşim; bu seferde olmazsa artık ne süt alırım nede mayalarim diye isyan ediyor. Ama benim israrimla yinede yoğurt mayalamaktan suluda olsa vazgecemiyoruz.

  • sıcak mayalandığı için sulu oluyor..hep yanlış tarifler veriliyor..birde cam kavanoz seçimi yapın ve bayağı da soğuk ılık olarak mayalayın,mayanız ekşi olmasın,3-4 saat sonra bakın hafif sallayıp bakın ve dolapda 6 saat kaşık batırmadan donmaya bırakın..

  • sütün sıcaklığı elinizin sıcaklığından bir tık sadece bir tık daha sıcak olmalı serçe parmakla sütü karıştırın ve parmağınızı ısırmamış olmasına dikkat edin kesinlikle. 35 senedir yoğurt yaparım birde sütü kaynamaya çıktıktan sonra 10 dakika kadar kaşıkla savurarak kaynatın .Sonrada tencereyi daha büyük bir kapta soğuk suyun içine oturtun suğuk su ısındıkça değiştirin bu arada yine sütü savurun kaşıkla kii sütün kaymağı yüzüne çıkmasın içinde kalsın böylece yoğurdunuz güzel olacaktır

 8. slm bayanlar manda sütünü çiftliklerden gelen sütcülere sipariş ederseniz haftada bir istege göre getiriyor benim sütçümde devamlı var karahalil çiftliği istanbul çatalcada yakınlarda iseniz arayıp sipariş verebilirsiniz

 9. Merhaba,
  Bir başka sitede,mayayı süt ile değil,su ile sulandırın,süt ile sulandırmak yanlış diyor?
  Bir sorum daha var:Mayalanmış yoğurt bazen kaşıkla alırken uzuyor.İnek hamile ise böyle olur diyorlar. Neden yoğurt uzar?
  İyi günler dilerim.

 10. Tam tarife uygun bir yoğurt yaptım üstelik ilk kez denedim. Sonuç mükemmel. Sanırım bu işin iki püf noktası var.
  1) Sütü kaynama sırasında sürekli karıştırarak içindeki suyun buharlaşmasını sağlamak
  2) Mayalama aşamasında sütün ılıma derecesini iyi tutturmak.

  İlkinde mayalama için süzme yoğurt, ikincisinde kendi yaptığım yoğurdu kullandım. Her ikisinde de sonuç başarılı.

  • Bütün yoğurt mayalama tariflerinde parmağınızı batırın 7 sn tutun gibi ilkel yöntemler veriliyor ; ben yıllardır sıvı ölçer kullanıyorum .internet sitelerinde satılıyor. Hiç parmak batırmadan 45 dereceye geldiğinde mayayı koyuyorum mayalık yoğurt soğuksa bir derece fazla da olabilir.Fırını çalıştırmadan koyuyorum kavanozu alıp buzdolabımda ağzını kapatmadan 1 gün bekletip ertesi gün yiyorum . Lütfen sıvı ölçer alın

 11. yoğurt mayalandıktan sonra buzdolabına koyun en az iki saat hiç kullanmayın sonra temiz bir bezle üzerindeki suyu emdirin .. bu nu bir kaç kez yapın … bu işlemden sonra yoğurdunuz kullanıma hazır ve çok katı bir yoğurt olacak .. ben asla şeker ve tuz koymam. Ama çok güzel bir yoğurt olur..

 12. Bir öneride benden yoğurt mayalandıktan sonra buzdolabına koyun en az iki saat hiç kullanmayın sonra temiz bir bezle üzerindeki suyu emdirin .. bu nu bir kaç kez yapın … bu işlemden sonra yoğurdunuz kullanıma hazır ve çok katı bir yoğurt olacak .. ben asla şeker ve tuz koymam. Ama çok güzel bir yoğurt olur..

 13. Ben uzun zamandır mikrodalgada mayalıyorum süper oluyo doğrusu bazen 12 saat bile unuttuğum oldu asla ekşimedi sarma sarmala derdide yok ister yaz ister kış olsun hiçbir problem yaşamadım şuana kadar. Yoğurtdun katı olması tamamen sütün kalitesine bağlıdır yada mevsime ilk baharda hayvanlar otladıkları için sütü daha sulu olur kışın kuru yem yerler daha farlı olur su koyulmuş süte isteğin teknikle mayala isteğini koy fayda etmez…

 14. Yazı çok güzel. Yazanın eline sağlık. Ancak küçük bir yanlış bilgi var. Manda sütünden yapılanın aksine, keçi sütünden yapılan yoğurt, sütün kuru maddesi artırılmaz ise inek sütünden yapılan yoğurda göre bile daha sulu olur. Bu durum sadece kuru maddenin laktasyon sonuna doğru doğal olarak artması ile 2-3 ay değişir. Kuru maddeyi artırmanın en sağlıklı yolu çift tencere ile benmari usulü sütü 90 C derecede pişirirken bir yandan da kepçe ile yarım saat boyunca durmadan savurarak buharını atmaktır. Süt tozu eklemeyi tavsiye edenleri dinlememenizi öneririz. Süt tozlarının çoğunda kimyasal kullanılmasa da yapılan ısıl işlem sırasında serbest radikallerin ortaya çıktığını gösteren, pek çok makale mevcut. Süt tozu sadece zorunluluk halinde kullanılabilecek bir ürün. (Buzdolabının olmadığı, kamp, askeri görevler, afet bölgelerine gıda yardımı, vb). Evlerimizde bulunmasının bir gereği yok.

 15. Yanlış bilgi var. Keçi sütünden yapılan yoğurt, sütün kuru maddesi artırılmaz ise inek sütünden yapılan yoğurda göre bile daha sulu olur. Bu durum sadece kuru maddenin laktasyon sonun doğru doğal olarak artması ile 2-3 ay değişir. Kuru maddeyi artırmanın en sağlıklı yolu çift tencere ile benmari usulü sütü 90 C derecede pişirirken bir yandan da kepçe ile yarım saat boyunca durmadan savurarak buharını atmaktır. Süt tozu eklemeyi tavsiye edenleri dinlememenizi öneririz. Süt tozlarının çoğunda kimyasal kullanılmasa da yapılan ısıl işlem sırasında serbest radikallerin ortaya çıktığını gösteren, pek çok makale mevcut. Süt tozu sadece zorunluluk halinde kullanılabilecek bir ürün. (Buzdolabının olmadığı, kamp, askeri görevler, afet bölgelerine gıda yardımı, vb). Evlerimizde bulunmasının bir gereği yok.

 16. Parmağınızı yakmıyacak kadar süte 2 kaşık ılık yoğurdu koyup fazla karıştırmadan üzerine tel süzgeç koyup etrafını sarmalayıp 2 saat sonra sallamadan buzdolanına koyup 2 gün bozmadan bekletirseniz sert bir yoğurt elde edersiniz. Ben 1 litrelik cam kavanozlarda yapıyörum. Kaşık sokulan yoğurt hem sulanyor hem yumuşuyor. Tek tek kavanozlarda olunca bunu engellemiş oluyorsunuz. Tavsiye ederim.

 17. Yoğurdun katı olması için bir yöntem de, sütü kaynatmadan önce dondurucuya koymak. Ertesi gün bir kabın içine ters çevirip, oda sıcaklığında yavaş yavaş erimesini beklemek.
  İlk eriyen kısım sütün en yağlı kısmıdır ve krem rengindedir. Onu kaynatıp mayaladığımızda, bıçak ile kesilecek bir yoğurt/maya elde ederiz.
  İkinci eriyen kısım biraz sulu ve rengi de daha beyazdır. Onu da mayaladığımızda hafif sulu güzel bir yoğurt olur.
  En son eriyen kısım ise neredeyse şeffaf, sütün içindeki su kısmıdır. Onu da mayaladığımızda, üstünde bol su olan, hafif peltemsi bir yoğurdumsudur. Bunu daha çok ayran olarak tüketiriz ki, bol protein içerir. Böylece sütün her gramını değerlendirmiş oluruz.
  Saygılarımla

 18. 2 KİLO SÜTE 1KİLO MANDA SÜTÜ KATIN BAKIN NASIL OLUYOR HARİKAA BEN HEP ÖYLE YAPIYOMM DENEMENİZİ TAVSİYE EDERİM ALIN YOĞURDU BIÇAKLA KESİN DIŞARDA SATILAN SÜZME YOĞURTLAR ALT ETMİŞ

 19. Yoğurt mayalar iken yanlız 1 kaşık yoğurt koyup karıştır .konseve şişelerin yaptığınızda hiç ekşimiyor.yogurt mayasına tuz ve şeker koymayınız .Organik ve katıksız olsun.Deneyın.şekeri hayatınızdan sağlığınız için çıkarın

 20. Yoğurt mayalar iken yanlız 1 kaşık yoğurt koyup karıştır .konseve şişelerin yaptığınızda hiç ekşimiyor.yogurt mayasına tuz ve şeker koymayınız .Organik ve katıksız olsun.Deneyın.şekeri hayatınızdan sağlığınız için çıkarın

  • Peçete koyarsanız Yoğurdun bütün yararlı suyunu çöpe atmış olursunuz yazık olur suyu sulanan yoğurt o kadar faydalı ki

   • aynen katılıyorm, suyu çok faydalı, böbrek hastalarına özellikle, isterseniz çorbalarda, poğaça yaparken kullanabilirsiniz. suyunu sakın atmayın.

 21. İnanıyorum ki bu tarifleri hepsi aynı sonuç elde edilir benim bildiğim yoğurt kaynar mayalanirsa ekşi sulu olur

  • Ben tapırda mayalıyorum hafdada bir 5lt süte 4kaşık fazlamı mayası fırına mayalayıp kapağını da kapayıp
   Bırakıyorum biraz ekşiyor :)))

   • Çok fazla. 5 lt sütü 1 tatlı kaşığı yoğurt ile mayalıyorum ben. Sütü çok fazla kaynatıyorum ben.. Ayrıca çok sıcak mayalanırsa güzel olmuyor.

   • Tapır da plastik unutmayın, reklam aşldatmalarına kanmayalım, gelin geldiğimde vardı evde 17senedir doğru düzgün kullanmadım, Birde fırına koyuyorsunuz, yapmayın lütfen sağlığınız için

 22. Sut tozu katmanın mantığı yok ,sonuçta kimyasal maddeler içeriyor ,fırın içinde ağzı açık bur biçimde mayalndomi katı olur birde aynı gün yemiyeceksiniz bir iki gün sonra yenilirse daha güzel oluyor

 23. Fırını 5 dakika ısıtıp sıcağa yakın süte 3-4 kaşık sadece yoğurt koyup ister tencere ile isterseniz cam kavınızda üstü açık vaziyette koyabilirsiniz 4 saat sonra yoğurt hazır dolaba koyup 1 gün sonra yiyebilirsiniz 3 senedir böyle yapıyorum tencere ağzı açık olduğu için buhar fırında kalıyor sulanmıyor afiyet olsun

   • Yazın fırını ısıtmaya gerek yok. Kışın, mutfağınız da soğuk ise fırını 150 derece de bir kaç dakika yani fırının soğununu kırana kadar ısıtmanız yeterli. Fırını kapattıktan sonra sütü mayalayıp koyunuz. Ben üst kısma fırın tepsisini ters takıyorum hem yoğurdun üstü kapatılmış oluyor hem de buharın çıka bilmesi için ortada boşluk oluyor. Bana göre şeker ve tuz koymaya gerek yok. çok maya ekşi ve sulu olmasını sağlar. 5 Lt. süte bir çorba kaşığı maya yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here