Yüksek Kolesterol Faydalı mı?

0

Yüksek Kolesterol’ün Faydaları

“Büyük Kolesterol Yalanları” adlı kitabını tanıtan ,  Prof. Dr. Rasim Küçükusta, Yüksek Kolesterol’ün bir hastalık olmadığını dile getirdi. Küçüküsta’nın tanıtım toplantısına, yıllardır kolesterol ilaçlarına karşı olduğunu her platformda dile getiren, kendine özgü üslubu olan Prof. Canan Karatay da katıldı.

Kitabın ilaç endüstrisi’ne yönelik bir eleştiri niteliğinde olduğunu dile getiren Küçükusta, kitabında, ilaç ve gıda endüstrisinin insanları nasıl yanlış yönlendirdiğini dile getirmeye çalıştığını aktardı.

Yıllardan bu yana yüksek kolesterol hastalıkmış ve tedavi edilmesi gerekiyormuş gibi yanlış bir algı yaratıldığını aktaran Küçükusta, hekimlerin de bu yanlışlığı sürdürdüğünü ileri sürerek, şunları söyledi:

Yüksek Kolesterol Faydalı mı?

“Tereyağı ve Yumurta Zararlı Değil”

İnsanların kafasında, kolesterolün fazlalığının kalp hastalığı yaptığı, bunun mutlaka ilaçla düşürülmesi gerektiğiydi. İnsanların binlerce seneden beri yedikleri; tereyağının, yumurtanın, sakatatların, kuyruk yağının, iç yağın, asla yenmemesi gerektiği şeklinde bir algı yerleştirilmeye başladı. Artık ne olarak görülen, insanlara kalp hastası olmayın diye yedirilen, sıvı yağlar ve  margarinlerdeki trans yağların günümüzde kalp hastalıklarının en başta gelen sebebi.

Kalp hastalıklarının asıl sebebinin kolesterol olmadığını dile getiren Küçükusta, “Kolesterol yüksekliği tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Tam tersi bunu bir hastalık olarak kabul etmek ve kolestrol yüksekliğini ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmak, insanlara zarar vermekten başka bir şey değildir. Zaten kalp hastalıklarına rastlanılmayan dönemleri incelersek o dönemde insanların daha sağlıklı gıdalarla beslendiği görürüz” ifadelerini kullandı.

“Mesele Yüksek Kolesterol Değil, SAĞLIKLI YAŞAM”

Küçükusta;  kolesterolü düşürücü ilaçların, şeker hastalığına ve hafıza bozukluğuna neden olabileceğini kaydederek, yeni çıkacak ilaçlara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Uzun yaşayan kişilerin kolesterolünün yüksek olduğunun tespit edildiğini söyleyen Küçükusta, “Yapılması gereken şey sağlıklı gıdalarla beslenmek, yeterince hareket etmek, sigara ve alkol’den uzak durmaktır.

PROF. KARATAY: Yüksek Kolesterol’e Sahip Yaşlılar Daha Uzun Süre Yaşıyor

Tereyağı, kırmızı et, iç yağı  ve yumurta tüketimini öneren ve özellikle en tehlikeli şeyin şeker ve şekerli besinler  olduğunu her zaman dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay da toplantıya katılarak Küçükusta’ya destek verdi.

Kitabı herkese tönerdiğini dile getiren Karatay, “Kalp profesörüyüm. Kardiyolog olarak bir kere bile ilaç yazmamışımdır. Yaşlıların kolesterol ilaçlarını kullanmaması gerektiğini bütün bilimsel çalışmalar söylüyor. Yüksek Kolesterol’e sahip yaşlılar,  daha sağlıklı ve daha uzun yaşıyorlar” diye konuştu.

Bilimsel olarak çoğu kez birbiri ile çelişebilen açıklamalar yapılabiliyor. Nedeni tabi ki besinlerin karmaşık yapısından kaynaklanıyor. Ancak bilinçli ve doğaya saygılı tüketiciler olarak bizlerin yapması gereken çok basit. İşlenmiş ürünleri hayatımızda minumum seviyeye indirmemiz, şekere karşı mesafeli durmamız önemlidir…

Sağlıcakla Kalınız..