Yulaf Ezmesi ve Yulaf Sütü Tarifi

1

YULAF EZMESİ VE YULAF SÜTÜ NASIL YAPILIR?

Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır? 

Yulaf ezmesi özellikle kilo verme aşamasında diyet listelerine giren, sağlıklı bir yiyecektir. Bilindiği gibi normal ölçülerde sindirim sistemi için çok faydalı olan yulaf, lifli yapısı nedeniyle bağırsakları çalıştırıyor, kan şekerini dengeliyor ve bağırsaktaki zararlı bakteriler üzerinde öldürücü etkisi var. İşte bu etkiler nedeniyle yulaf, zayıflama için ideal besinlerden birisi oluyor.

Yulaf ezmesi bazı kişiler tarafından pek sevilmez. Biz, bunun nedeninin yulaf ezmesinin doğru hazırlanmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. İşte sizlere yulaf ezmesi tarifi‘miz.

Yulaf Ezmesi Malzemeler:

3 çorba kaşığı yulaf samanı
3 çorba kaşığı az yağlı yoğurt
1 çorba kaşığı kuru erik ( başka kuru meyveler de eklenebilir. ) veya kuru meyvelerle aranız yoksa taze dilimlenmiş çilek, muz yada sevdiğiniz başka meyvelerde kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, meyve ölçüsünü fazla kaçırmamanız.
İsteğe göre bir iki parça ceviz
İsteğe göre çok az bal, keçiboynuzu özü veya ev reçeli eklenebilir.

Yulaf Ezmesi Yapılışı:

Küçük kapaklı bir kavanoz içerisine yulaf samanı, yoğurt, konulacak meyve veya kuru meyveler ile isteğe göre ceviz eklenir. Kavanozun ağzı kapatılır ve iyice çalkalanır. Hazırlanan karışım 1 gece buzdolabında bekletilir. Burada amaç, yulaf samanı ile diğer malzemelerin iyice birbiri içerisine karışması, yumuşaması ve güzel bir tat elde edilmesidir.

Hangi öğünde yenilecekse, o öğünde buzdolabından çıkartılıp yenilir. Günlük kalori ihtiyacınız fazla ise içerisine bir miktar bal, pekmez yada ev reçeli ekleyebilirsiniz.

Yulaf Sütü Nasıl Yapılır? Yulaf Sütü Tarifi ( Oat Milk )

Yulaf Sütü ( Oat Milk ) Malzemeler:

1 çay bardağı Yulaf
2 çay bardağı su

Yulaf içerisine su eklenir ve 1 gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün ise karışım blenderdan geçirilerek süzülür. Yulaf sütü hazır hale gelmiştir. Tatlandırmak için bal, pekmez eklenebilir veya çeşitli meyveler eklenerek blenderdan geçirilerek soğuk içecekler yapılabilir. Bunun yanında yulaf sütlü kahve yapılabilir. Vanilya eklenerek de değişik tatlar elde edilebilir.

Yulaf Sütü Tarifi 2

Malzemeler:

3 yemek kaşığı yulaf
2 su bardağı su ( Hangi kıvamda seviliyorsa, isteğe göre su miktarı değiştirilebilir.)
1 tatlı kaşığı vanilya

Yukarıdaki malzemeler blendar içerisine konur püre haline getirilir. Buzdolabında 8 saat bekletildikten sonra ister süzülerek isterse doğal haliyle içilebilir.

Afiyet Olsun….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here