Yulaf ve Yulaf Ezmesi Hakkında

0

Yulaf Nedir? Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır?

Yulaf ( Avena ), buğdaygiller familyasına ( Poaceae ) ait bir bitki olup, daha çok hayvan yemi üretiminde kullanılan bir tahıl türüdür. Yulaf unu, buğday unu gibi kabarmadığından ekmek üretiminde pek kullanılmaz, ancak yulaf unundan ekmek yapmak imkansız değildir. Yulaf; daha çok müsli gibi kahvaltılık veya diyet ürünlerinin içerisinde yer bulmaktadır. Aynı zamanda yulaf unu ile bazı lapalar yapılmaktadır. Son zamanlarda; yulafın kaynatılmasıyla yulaf sütü adında bir besin de diyet listelerindeki yerini almıştır.

Yulafın Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle, yulafın lifli yapısı nedeniyle özellikle sindirim sağlığı için bir takım faydaları vardır. Yulaf ezmesi, hemen sindirilmez ve uzun süre tokluk verir; bu işlenmemiş diğer tahıl ürünleri içinde geçerlidir. Lifli olan hemen hemen tüm gıdalar, yavaş sindirilirler, su emici özellikleri nedeniyle bağırsaktan geçerken bağırsak çeperlerini temizleme özellikleri vardır. Ayrıca; kandaki insulin değerinde dalgalanma meydana getirmezler. Oysa, işlenmiş gıdalarda örneğin beyaz un ile yapılan bir ekmek lif oranı daha düşük ve şeker/karbonhidrat oranı çok daha yüksek olduğu için kanda ani dalgalanmalara yol açar. Bu ise vücutta yağ birikimi ve çabuk acıkmayı tetikleyerek obeziteye kapı aralar. Fastfood gıdaların ve işlenmiş ürünlerin temel olarak zararlı olma nedenleri budur. Oysa doğal yulaf ezmesi ve benzeri gıdalar, hem kandaki şekeri dengelerler hem de tok tutucu özellikleri nedeniyle sağlıklı kilo verme’de yardımcı olurlar hem de kabızlık gibi şikayetlere iyi gelirler.

Yulaf ve Yulaf Ezmesi aynı zamanda kötü kolesterolü ( LDL ) düşürür, bağırsak kanseri ( kolon kanseri ) gibi kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır. Bunun yanında, kalp ve damar sağlığı, bağışıklık, diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, basur gibi problemlerde kullanılabilir. Ayrıca; yulaf ezmesi, bağırsaklarda oluşan zararlı bakterilere karşı öldürücü etkisi vardır.

Yulaf Ezmesi’nin sindirim sistemine olan bu etkileri, onu mükemmel bir zayıflama/kilo verme besini olarak diyet listelerine girmesini sağlamıştır.

Yulaf samanı içerisinde bulunan, scopoletin adındaki bir madde ise, antibakteriyel, bronş açıcı, iltihap iyileştirici özellikleri vardır. Daha önce bir yazımızda bahsettiğimiz gibi yulaf, aynı zamanda astım, egzema, mantar gibi hastalıklara da çok faydalıdır. Yulafın içinde bulunan proline ve pyridoxine maddeleri de antiasthmatic (astıma karşı) özelliği olan maddelerdir

Yulaf samanı çayı içerek, solunum yolları hastalıklara karşı şifa bulmuş pek çok insan vardır.

Yulaf Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı yulaf samanı bir bir buçuk bardak suda 5 dakika kaynatılır ve içilir.

Ayrıca; eğer kaşıntı,çatlak deri, egzema ve mantar gibi problemler varsa, bu çay ile sorunlu bölgeler yıkanarak bir takım faydalar elde edilebilir. Tabii, ,doktor onayı ve tavsiyesi ile.

Yulafın Besin İçeriği:

Bol miktarda; lif, bitkisel protein bulunur. Omega kaynaklarını içerir aynı zamanda kalsiyum, demir, fosfort, potasyum, selenyum, çinko gibi mineraller ile B gurubu vitaminleri açısından zengindir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here