Yumurta ve Yumurtanın Faydaları

0

Yumurta Kolesterolü Yükseltir mi?

Yumurta, “süper gıdalar” olarak sınıflandırılan birkaç gıdadan biridir. Ekonomik, lezzetli ve bileşim açısından zengin bir besin olması nedeniyle severek tüketilen bir besindir. 1970’li yıllarda yapılan yetersiz araştırmalarda yumurtanın kolesterol yüksekliğine ve kalp hastalıklarına neden olacağı iddiası bir anda otoriteler tarafından kabul görmüştür. Yapılan araştırmalar; bir kaç yüz kişiyi geçmeyen istatistiki araştırmalar ile tavşan gibi otobur hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardı. Yumurtanın tavşanlara yedirilmesi ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmişti. Otobur bir canlı olan tavşanların kan değerlerinin yumurtalı diyet sonrası aşırı anormal çıkması bu yanılgıya neden olmuştur. Oysa gerçekte, yumurtada buluna kolesterol miktarı kırmızı etten çok daha düşük değerdedir..

Yapılan araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre besinler yolu ile alınan kolesterolün kandaki kolesterol değerinin yükselmesine doğrudan etki etmesi yüzdelik dilim olarak düşüktür. Kandaki kolesterolün değeri, karmaşık bir süreçtir bu süreci belirleyen etkenler kişinin yaşı, genetik durumu, günlük hareket miktarı, çevresel durumlar, sigara ve diğer pek çok etkeni içerisinde barındırır. Kabaca yumurtayı tüketerek kazanılan kolesterolün kandaki kolesterole etki etmesi % 70 olasılıkla mümkün değildir. İnsanların %30’unda yumurtanın LDL( kötü kolesterol)’yi düşük değerlerde yükseltmesi olasıdır. Hiperkolesterolemi ve ApoE4 gibi kolesterolle ilişkili kalıtsal hastalıkları olan kişilerin ise yumurta dahil tüm yüksek kolesterol içeren besinlerden uzak durması gerekir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Uygun ölçülerde haşlanmış yumurta tüketmek iyi kolesterol olarak anılan HDL’yi yani iyi kolesterolü yükseltir. Yumurta uygun miktarda tüketilirse LDL’nin düşürülmesine yönelikte etki yaratabilir. Nedeni ise içerdiği B grubu vitaminlerinden kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalarda.

Yumurta içerisinde kolin isimli B grubu kompleks vitaminlerinden olan bir madde vardır. Kolin maddesi,hücre zarının oluşması ve beyindeki sinyal moleküllerinin üretiminde rol oynar. Pek çok insanda kolin eksikliği görülebiliyor ve yumurta kolin açısından en zengin besindir.

Yumurtanın faydaları arasında görme gücünü arttırması da vardır. Nedeni ise yüksek oranda lutein ve zeaksantin içermesidir. Lutein ve zeaksantin ile birlikte A vitami de içeriğinden retinada oluşacak hasarı en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Maküler dejenerasyon ve kataraktın önlenmesi içinde faydalı besinler arasındadır.

İçerisinde bulunan Omega-3 asitleri kalp sağlığı ve kandaki trigliseritlerin düşürülmesi için önemlidir. Özellikle bitkisel yemlerle veya Omega-3 yönünden zengin besinlerle beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalarda yüksek oranda Omega-3 tespit edilmiştir.

Yumurtada, insan vücudu için gerekli aminoasitlerin pek çoğu bulunmaktadır.  Vücudun temel taşı olan bu yapılara vücudumuz her an ihtiyaç duymaktadır.

Yumurtanın faydaları arasında, tok tutucu etkisi de sayılabilir. Bir tek yumurta bile bir öğünü geçiştirmek için ideal bir besindir. Tabi yumurtayı nasıl yediğimizde önemlidir. Haşlanmış yada az yağda pişirilmiş yumurta idealdir. Yumurtanın tüketimi esnasında az karbonhidrat içeren ( az ekmek ve tahıl), daha az şeker ve bol sebze tüketmek yumurtanın vereceği faydayı da arttırmış oluyor.

Yumurtanın Besin Değeri ( BKİ: Yetişkinler için önerilen günlük miktar) Yumurta Kaç Kaloridir?

A vitamini: BKİ’nin% 6’sı
Folat: BKİ% 5
B5 vitamini: BKİ’nin% 7’si
B12 vitamini: BKİ’nin% 9’u
B2 Vitamini: BKİ’nin% 15’i
Fosfor: BKİ’nin% 9’u
Selenyum: BKİ% 22
Yumurta, aynı zamanda iyi miktarda D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, Kalsiyum ve Çinko içermektedir. 1 adet haşlanmış yumurta 75 kaloridir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here