Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır?

Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır?

Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır?

Yumuşak Et Kavurması için Püf Noktaları

1-) Tuz en son atılmalıdır. Ocaktan almadan 5-10 dakika önce tuz atılabilir.
2-) Bir iki gece buzbolabında dinlendirilmiş et daha yumuşak pişer.
3-) Tarifte yazdığı gibi et önce orta/yüksek ateşte bir süre pişer ve rengi değiştikten sonra kısık ateşte pişmelidir. Nedeni kızgın ateşte etin dış kısmı pişerek kabuklaşır ve içteki suyun dışarı çıkmasını engeller. Yavaş pişerse et suyunu salarak hem küçülür hem de sertleşir.
4-) Etin pişirilmeden önce yıkanması ve süzülmesi tavsiye edilir.
5-) Bazı tariflerde et; yoğurt veya süte yatırılmakta veya bir iki gece kekik gibi baharatlarla marine edilmektedir. Etin tadının orjinal kalmasını istiyorsanız bu yöntemi denemeyin.

Yumuşak Kavurma için Malzeme Listesi ( Dana Eti için )

1 kg dana kuşbaşı
1 baş orta büyüklükte kuru soğan
3-4 diş sarımsak
Bir miktar sıvıyağ

Kavurma Tarifi

Öncelikle yeteri büyüklükte tavanın içine kavurmalık kuşbaşı konur ve ocağın altı açılarak içerisine hiç bir şey karıştırmadan orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirme işlemine geçilir. Etlerin rengi değişmeye başlayınca ve et suyunu bırakmaya başladığında sıvı yağ ilave edilir. Ardından ocağın altı kısılarak ara ara karıştırmaya devam edilir. Bu şekilde yaklaşık yarım saat-kırk dakika kadar pişirilmesi gerekir. Eğer suyunu çekerse içerisine bir fincan kaynar su atılabilir.

Soğan ve sarımsaklar soyulurlar, soğanlar dörde bölünür ve soyulmuş sarımsaklar ile birlikte etin içerisine atılır ve ocağın altı kısık vaziyette pişirilmeye başlanır. Ara ara etin durumuna bakılarak karıştırılır. Et suyunu çekerse aynı şekilde kaynar su azar azar ilave edilir. Etler istediğiniz kıvamda ve yoğunlukta piştikten sonra biraz tuz atılır ve bir kaç dakika kadar karıştırılarak pişirilir.

Not: Eğer, kavurmayı etin kendi yağından yapmak isterseniz, önce yağlı kısımları tencereye atın ve yağın erimesini sağlayın  ardında oluşan kıkırdakları tencereden alıp, eti tencereye ilave edin ve yukarıdaki işlemi devam ettirin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Remziye Engin dedi ki:

  Kavurma tarifenizi begendim bende deneycem

 2. Gül Fatma dedi ki:

  En yumuşak kavurma için düdüklü kullanın. Etin kendi yağında hızlı ateşte 10 dakika çevirerek rengi değişene kadar kavurup, altını iyce kıstıktan sonra düdüklüyü kapatın. En az 40 dakika pişirin. Açtıktan sonra tuz ve baharat ilavesi yapıp karıştırın. Afiyet olsun.

 3. nilgünaydın dedi ki:

  çok güzel ben hasta olduğum için bana çok faydalı

 4. Aşçı dedi ki:

  Yumuşak kavurma en iyi kuzu etinden olur yaşlı hayvansa kavurması sert olabilir. Bir gece gece üzerine baharat ve zeytinyağı ile terbiye edin ertesi gün etleri yıkayıp kavurma yapın. Yumuşacık olacaktır.

BİR YORUM YAZ