Yün Yağı-Lanolin Nedir? Yün Yağı Nerelerde Kullanılır?

0

Lanolin-Yün Yağı Nedir? Yün Yağı Nerelerde Kullanılır?

Lanolin, yün yağı veya yün mumu olarak da bilinen ve koyun yapağısından elde edilen bir üründür. Yapağı; koyun ve keçi gibi hayvanların kırkıldığında elde edilen işlenmemiş yündür. Yün yağı; özellikle yünleri için yetiştirilen koyunlardan elde edilmektedir.

Lanolinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Lanolinin yapısında gliserol esterleri bulunmadığından gerçek bir yağ olarak sınıflandırılmaz, yapısında sterol esterleri bulunmaktadır bu nedenle daha çok balmumuna benzer. Yüksek saflıkta bir lanonin örneği, ağırlıkça % 97 balmumu esterlerinden oluşur. Geri kalan kısım ise lanonin yapısında alkol, asit ve hidrokarbonlardır. Bu sterol esterleri, su yalıtım özelliğine sahiptir. Bu sayede koyun gibi hayvanların yünlerinin su çekmesi ve ağırlık artışı gibi etkenler ortadan kalkmış olur.

Elde edilmiş bir lanolin; sarı renkte olup krem kıvamında kokulu bir malzemedir. Oda sıcaklığında katıdır ve 40 derecede erimeye başlar. Eter, sıcak saf alkol ve kloroform içinde çözünür. Saf yün yağı, açık havada kalınca bozulma eğilimi gösterir bu nedenle ağzı kapalı olarak serin, ışıksız bir yerde saklanmalıdır.

Yün Yağı Nasıl Yapılır?

Koyun gibi hayvanlardan elde edilen ham yün öncelikle su ile yıkanarak temizlenir. Sonra sabun suyu gibi bazik bir çözelti ile yıkanır. Bu işlemden sonra geriye lanolin içeren sabunlu su çözeltisi kalmıştır. Çökeltme işlemi ile lanolin sabunlu sudan ayrılarak elde edilmiş olur.

Lanolin Nerelerde Kullanılır?

Yün yağı; yüksek nitelikte ve kalitede bir üründür. Özellikle cilt bakım ürünlerinde pek çok fonksiyonunun bulunduğu bilinmektedir. Nemlendirici özelliği nedeniyle yaklaşık yüz yıldır pek çok cilt bakım ürünü içinde kullanılır. Cilt renginin açılası, tüylenme sorununun giderilmesi, cildin beslenmesi amaçları ile kullanılmaktadır. Yün yağı içinde bulunan bazı esterler ayrıştırılıp saflaştırılarak değişik amaçlar için kullanılmıştır. Bu malzemeler çeşitli dermatolojik sorunlar için halen kullanılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here