Zahter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zahter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zahter Nedir? Zahter Faydaları Neledir?

Güney yörelerimizde özellikle Gaziantep-Kilis bölgesinde iyi bilinen ve tüketimi yapılan bir bitkidir. Tıpkı kekik, nane ve biberiye gibi ballıbabagiller ailesine mensup olup; bazı yörelerde kara kekik olarak da adlandırılır. Genel olarak Orta ve Güney Anadolu kısımlarında doğal olarak yetişme imkanı bulmaktadır. Çayı ve kahvesi yapılabilmektedir. Ayrıca; zahter salatası diye bilinen salatası olduğu gibi diğer salata ve çeşnilere de baharat olarak katılmaktadır.

Zahter Faydaları Nelerdir?

Kalp çarpıntılarını giderdiği, iştah açtığı bilinir. Ancak en önemli özelliklerinden biri sinirleri yatıştırmasıdır. Ayrıca; tıpkı kekik gibi antiseptik özellikleri bulunur. Yani mikrop öldürücüdür. Ballıbabagiller ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi kokusu beyni uyarmakta ve dikkat-konsantrasyon gibi faaliyetleri arttırmaktadır.

Bir diğer önemli özelliği ise böbreklere iyi gelmesi ve mesane ağrılarını gidermesidir. Hazmı kolaylaştırır ve iştahı açar.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı zahter, bir süzgece konur ve üzerine sıcak su dökülerek bu su atılır .Daha sonra tekrar sıcak su dökülür ve elde edilen su içilir. Diğer bir yöntem ise bir tatlı kaşığı zahter üzerine sıcak su eklenir 3-4 dakika demlenir ve içilir.

Zahter Salatası Nasıl Yapılır?

100 gr Zahter
4 Dal Yeşil Soğan
Biraz Maydanoz
Nar Ekşisi
Pul Biber
Zeytinyağı

Zahter, taze soğan ve maydanoz ile birlikte ince ince kıyılır, pul biber eklenir ve malzemeler bir süre elde ovularak hafif yumuşaklık kazandırılır. Daha sonra nar ekşisi ve zeytinyağı ile karıştırılarak servis yapılır.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ