Zahter Nedir, Zahter Mezesi, Zahter Sosu Nasıl Yapılır?

0

Zahter Nedir? Zahter Nasıl Kullanılır?

Güney yörelerimizde özellikle Gaziantep-Kilis bölgesinde iyi bilinen ve tüketimi yapılan bir bitkidir. Tıpkı kekik, nane ve biberiye gibi ballıbabagiller ailesine mensup olup; bazı yörelerde kara kekik ve dağ kekiği olarak da adlandırılır. Bildiğimiz kekikten farkı yaprakları daha sivridir. Biraz biberiyeyi andırır ancak kokusu keskin kekik kokusudur. Çayı, kahvaltılık sosu, salatası ve kahvesi yapılabilmektedir. Yaz ve kış aylarında yetişen iki türü bulunur.

Zahterin Faydaları Nelerdir?

Kalp çarpıntılarını giderdiği, iştah açtığı bilinir. Ancak en önemli özelliklerinden biri sinirleri yatıştırmasıdır. Ayrıca; tıpkı kekik gibi antiseptik özellikleri bulunur. Yani mikrop öldürücüdür. Yaraları tedavi edici özelliği vardır. Ballıbabagiller ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi kokusu beyni uyarmakta ve dikkat-konsantrasyon gibi faaliyetleri arttırmaktadır.

Bir diğer önemli özelliği ise böbreklere iyi gelmesi ve mesane ağrılarını gidermesidir. Hazmı kolaylaştırır ve iştahı açar. Bağırsak gazlarını giderir, sindirim sisteminde ve bağırsaklar yer olan zararlı mikropları öldürücü gücü vardır. İdrar söktürücüdür ve harici olarak mantar şikayetlerine karşı faydalıdır. Çayı ile saçlar yıkanırsa saçlara canlılık verir ve saç derisinde oluşan kepekleşmeyi ve mantarlaşmayı önleyici etkisi vardır. Zahter çayı aynı zamanda diş eti çekilmelerinde, diş eti iltihaplarında fayda sağlamaktadır.

Zahter Nasıl Kullanılır?

Zahter Salatası Nasıl Yapılır?

100 gr Zahter
4 Dal Yeşil Soğan
Biraz Maydanoz
Nar Ekşisi
Pul Biber
Zeytinyağı

Zahter, taze soğan ve maydanoz ile birlikte ince ince kıyılır, pul biber eklenir ve malzemeler bir süre elde ovularak hafif yumuşaklık kazandırılır. Daha sonra nar ekşisi ve zeytinyağı ile karıştırılarak servis yapılır.

Zahter Mezesi Tarifi

2 adet domates
2 yemek kaşığı taze zahter ( Yeşil zahter yoksa 1 yemek kaşığı kuru zahter veya 2 yemek kaşığı zahter salamurası da olur)
1 yemek kaşığı biber salçası
Bir miktar kıyılmış mandanoz
Bir miktar doğranmış yeşil soğan
1 tatlı kaşığı nar ekşisi
Az miktarda tuz
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Domatesler soyulup doğranır ve içerisine zahter ile birlikte diğer malzemeler karıştırılır. Daha sonra servis edilir.

Kahvaltılık Zahter Karışımı

Kahvaltılık zahter genel olarak; Güney kesimlerimizde tüketilen bir karışımdır. İçerisinde kavrulmuş ve dövülmüş karpuz çekirdeği, zahter otu, kimyon gibi çeşitli baharatlardan yapılır. Evde zahter karışımı da yapılabilir. Ancak yapımı biraz zor olduğundan hazır olarak da satılmaktadır. Özellikle Antep ve Hatay yöresel ürünleri kategorisinde satılmaktadır.

Kahvaltılık Zahter Tarifi İçin Malzemeler

50 gram zahter veya kekik
200 gram leblebi
200 gram susam
100 gram karpuz çekirdeği
100 gram menengiç
100 gram kimyon
100 gram bulgur
100 gram kuru sumak
Arzu edilen miktarda kırmızı biber
Bir miktar tuz

Karpuz çekirdekleri yeteri büyüklükte bir tavada az yağ ile kavrulur. Daha sonra sırası ile menengiç ve leblebiler kavrulur. Leblebileri kırıp kavurmak daha iyi sonuç verecektir. En son susamlar kavrulur. Kavrulan malzemeler karıştırılıp robottan çekilir ve toz kıvamını almaları sağlanır. En son diğer malzemelerde eklenir ve bir kez daha çekilir. Toz halinde bir karışım elde edilir. Bu karışım kahvaltılık zahter olarak kullanıma hazırdır. Genel olarak bir parça ekmek önce zeytinyağına sonra bu karışıma bandırılarak yenir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı zahter, bir süzgece konur ve üzerine sıcak su dökülerek bu su atılır .Daha sonra tekrar sıcak su dökülür ve elde edilen su içilir. Diğer bir yöntem ise bir tatlı kaşığı zahter üzerine sıcak su eklenir 3-4 dakika demlenir ve içilir.

Uyarı: Hamile ve emziren bayanların tüketmemesi gerekebilir. Özellikle uzun dönemlerde veya aşırı miktarlardan kaçınmak gerekir. Küçük miktarlarda ve tedavi amaçlı olmayan kullanımlarda güvenilirdir. Anılan faydaları herhangi bir hastalığın tedavisinde KULLANILAMAZ…

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here