Zencefil Faydaları Neledir – Zencefil Çayı

Zencefil Faydaları Neledir – Zencefil Çayı

Zencefilin Faydaları Nelerdir ? Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil bulantı, iştah kaybı, yolculuk ve deniz tutması, ağrı gibi bir takım sindirim problemleri giderici olarak uzun bir geçmişi vardır.
Kök ya da kök yağ formunda, baharat olarak, meyve suları gibi ürünlere katkı olarak kurutulmuş, toz haline getirilmiş olarak kullanıldığı gibi taze olarak da tüketilebilir. Zencefil kakule ve zerdeçal ile birlikte Zingiberaceae ailesinin bir üyesidir. Zencefil faydaları nedeniyle yüzyıllarca mutfakların ve geleneksel şifacılığın vazgeçilmez parçası olmuştur.

Pek çok araştırmada, zencefilin faydaları arasında; sağlıklı bir cilt ve saç, enerji verici, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve  genel mortalite riskini azaltması sayılabilmektedir. İçerisinde fenolik bileşikler vardır ve bu bileşikler mide-bağırsak tahrişini hafifletmeye yardımcı olur. Tükürük ve safra üretimini uyarır ve mide kasılmalarını engelleyebilir.
Bulantı Sorununa Zencefilin Faydaları:  Hem zencefil tabletleri hem de zencefil çayı içerek; özellikle kanser hastalarının muzdarip olduğu bulantı sorununa pratik bir çözümdür. Özellikle sabahlar kendini gösteren, hamile kadınların sorun yaşadığı bulantı sorunu için de zencefil şekerleri veya pastilleri kullanılabilir. ( Direk kendisi veya çayını tüketmek hamile kadınlar için risk oluşturabilir. )

Ağrı azaltmada zencefil faydaları : Georgia Üniversitesi’nde yürütülen 74 gönüllüyü içeren bir çalışmada  günlük zencefil takviyesi ile egzersize bağlı kas ağrılarının % 25 oranında azaldığını buldular.
Zencefilin aynı zamanda ( adet döngüsü sırasında şiddetli ağrı) dismenore semptomlarını azalttığı bulunmuştur. Bir çalışmada, % 83’ü plasebo % 17’sine zencefil kapsülleri verilmiş, zencefil kapsülleri alan kadınların ağrılarında, plasebo’ya oranla ağrı belirtilerinde 47  iyileşme bildirilmiştir.

Enflamasyona karşı zencefilin faydaları: İnflamasyonu azaltmak ve iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Kanser Önleme Araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmada katılımcılara gönüllü uygulanan zencefil kökü uygulamasının  bir ay içinde kolon sisteminde enflamasyon belirteçlerini azalttığı bulunmuştur.  Çalışmaya Araştırmacılar inflamasyonu azaltarak, kolon kanseri riskini de azalttığı açıkladı.  Zencefilin aynı zamanda osteoartritle ilişkili iltihap tedavisinde etki gösterdiği klinik deneylerle gösterilmiştir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ? Zencefil Nasıl Kullanılır ? 

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Bir miktar zencefilin kabuklarını soyulur ince bir şekilde dilimlenir. İstenen miktarda su kaynatılır ve her bir çay bardağı için 3-4 zencefil dilimi eklenir. 10-15 dakika kadar demlenir. Sadece olarak içilebileceği gibi hem ağız tadı elde etmek hem de etkisini arttırmak için içerisine bal-limon karıştırılabilir. Zencefil bal karışımı özellikle çocuklarda meydana gelen müzmin öksürük için faydalıdır.

Zencefilde bulunan vitamin, mineral ve etken maddeler

Zencefil gibi gingerols, beta-karoten, kapsaisin, kafeik asit, Kurkumin ve salisilat gibi sağlık için yararlı çok sayıda başka anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikleri ihtiva etmektedir.

100 gram Zencefilin Besin Değerleri

Karbonhidrat – 17.77 gr
Diyet Lif – 2 gr
Protein – 1.82 g
Diyet Lif – 2 gr
Şekerler – 1.7 g
Sodyum – 13 mg
B6 Vitamini – 0.16 mg
Kalsiyum – 16 mg
Demir – 0.6 mg
Vitamin C – 5 mg
Potasyum – 415 mg
Magnezyum – 43 mg
Fosfor – 34 mg
Çinko – 0.34 mg
Folat – 11 mcg
Riboflavin – 0.034 mg
Niasin – 0.75 mg
Demir – 0.6 mg

Zencefilin Zararı Var mı?

Doğal zencefil çoğu insan için güvenlidir ve bilinen yan etkileri çok azdır. Bazı kişilerde asit reflü belirtilerini şiddetlendirebilir. Zencefil tabletleri veya haplarında ise yan etki ve etkiler tamamen formulasyon ve kalite ile bağlantılıdır. Ancak kesinlikle aşırı tüketimden kaçınmalı, uzun süreli kullanılmamalıdır. Hamile kadınların ve emziren kadın kullanırken dikkatli olmaları, doktor tavsiyesine uyarak kullanmaları gerekir.

Uyarı: Bitki çayları uzun süre veya aşırı miktarda kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ise uzak durmasında veya doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın…

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ