Zencefil Faydaları Neledir – Zencefil Çayı

0

Zencefilin Faydaları Nelerdir ? Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil; bulantı, iştah kaybı, yolculuk ve deniz tutması, ağrı gibi bir takım sindirim problemleri giderici olarak uzun bir geçmişi vardır. Zencefil, kakule ve zerdeçal ile birlikte Zingiberaceae ailesinin bir üyesidir.
Kök ya da kök yağ formunda, baharat olarak, meyve suları gibi ürünlere katkı olarak kurutulmuş, toz haline getirilmiş olarak kullanıldığı gibi taze olarak da tüketilebilir.

Pek çok araştırmada, zencefilin faydaları arasında; sağlıklı bir cilt ve saç, enerji verici, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve  genel mortalite riskini azaltması sayılabilmektedir. İçerisinde fenolik bileşikler vardır ve bu bileşikler mide-bağırsak tahrişini hafifletmeye yardımcı olur. Tükürük ve safra üretimini uyarır ve mide kasılmalarını engelleyebilir.
Bulantı Sorununa Zencefilin Faydaları:  Hem zencefil tabletleri hem de zencefilin çayı içerek; özellikle kanser hastalarının muzdarip olduğu bulantı sorununa pratik bir çözümdür. Özellikle sabahları kendini gösteren, hamile kadınların sorun yaşadığı bulantı sorunu için de zencefil şekerleri veya pastilleri kullanılabilir. ( Direk kendisi veya çayını tüketmek hamile kadınlar için risk oluşturabilir. )

Ağrı azaltmada zencefilin faydaları : Georgia Üniversitesi’nde yürütülen 74 gönüllüyü içeren bir çalışmada  günlük zencefil takviyesi ile egzersize bağlı kas ağrılarının % 25 oranında azaldığını buldular.
Zencefilin aynı zamanda ( adet döngüsü sırasında şiddetli ağrı) dismenore semptomlarını azalttığı bulunmuştur. Bir çalışmada, % 83’ü plasebo % 17’sine zencefil kapsülleri verilmiş, bu kapsülleri alan kadınların ağrılarında, plasebo’ya oranla ağrı belirtilerinde 47  iyileşme bildirilmiştir.

Enflamasyona karşı zencefilin faydaları: İnflamasyonu azaltmak ve iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Kanser Önleme Araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmada katılımcılara gönüllü uygulanan zencefil kökü uygulamasının  bir ay içinde kolon sisteminde enflamasyon belirteçlerini azalttığı bulunmuştur.  Çalışmaya Araştırmacılar inflamasyonu azaltarak, kolon kanseri riskini de azalttığı açıkladı.  Zencefilin aynı zamanda osteoartritle ilişkili iltihap tedavisinde etki gösterdiği klinik deneylerle gösterilmiştir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ? Zencefil Nasıl Kullanılır ? 

Bir miktar zencefilin kabuklarını soyulur ince bir şekilde dilimlenir. İstenen miktarda su kaynatılır ve her bir çay bardağı için 3-4 zencefil dilimi eklenir. 10-15 dakika kadar demlenir. Sadece olarak içilebileceği gibi hem ağız tadı elde etmek hem de etkisini arttırmak için içerisine bal-limon karıştırılabilir. Zencefilli bal karışımı özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük için faydalıdır.

Zencefilde bulunan vitamin, mineral ve etken maddeler

Zencefilin içersinde gingerols, beta-karoten, kapsaisin, kafeik asit, Kurkumin ve salisilat gibi sağlık için yararlı çok sayıda başka anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikler bulunur.

100 gram Zencefilin Besin Değerleri

Karbonhidrat – 17.77 gr
Diyet Lif – 2 gr
Protein – 1.82 g
Diyet Lif – 2 gr
Şekerler – 1.7 g
Sodyum – 13 mg
B6 Vitamini – 0.16 mg
Kalsiyum – 16 mg
Demir – 0.6 mg
Vitamin C – 5 mg
Potasyum – 415 mg
Magnezyum – 43 mg
Fosfor – 34 mg
Çinko – 0.34 mg
Folat – 11 mcg
Riboflavin – 0.034 mg
Niasin – 0.75 mg
Demir – 0.6 mg

Zencefilin Zararı Var mı?

Zencefilin çoğu insan için güvenli olduğu belirtilmiştir ve bilinen yan etkileri çok azdır. Ancak bazı kişilerde asit reflü belirtilerini şiddetlendirebilir. Zencefilin tablet veya hap formlarında ise yan etki ve etkiler tamamen formulasyon ve kalite ile bağlantılıdır. Ancak her halukarda kesinlikle aşırı tüketimden kaçınmalı, uzun süreli kullanılmamalıdır. Hamile kadınların ve emziren kadın kullanırken dikkatli olmaları, doktor tavsiyesine uyarak kullanmaları gerekir. Kısa süreli kullanımlar ve uygun miktarlar için güvenilir bir bitkidir.

Uyarı: Bitki çayları uzun süre veya aşırı miktarda kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ise uzak durmasında veya doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Zencefilli Gazoz Nasıl Yapılır?

Zencefil Turşusu Tarifi

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlıcakla Kalın…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here