Zeytin Bitkisi Hakkında Bilgi

1

Zeytin Bitkisi Hakkında Bilgi

Zeytinin bilimsel adı Olea europaea olup zeytingiller (Oleaceae) familyasına aittir ve Akdeniz ikliminde yetişen bir ağaç türüdür. Zeytin ağacı uzun ömürlü bir ağaçtır ve neredeyse 2000 yıl kadar yaşayabilir. Bu ağaç 10 metreye kadar uzayabilen, sık dallı, tepesi yayvan ve yeşil yapraklı bir ağaçtır. Zeytinağacı düzgün koşullarda bakıldığı takdirde 5-6 yıl içinde meyve vermektedir. Ancak bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35-150 yaşları arasındadır. Bu ağaç bir yıl çok meyve verir, diğer yıl az meyve vererek kendini dinlendirir. Ağacın meyvelerinden zeytinyağı elde edilir ve dünyada en çok üretilen meyve ağaçları içinde ilk sırada yer alır. A, C, ve E vitaminleri, protein, kalsiyum, kükürt, klor açısından oldukça zengindir.

Zeytin Nasıl Kullanılır?

Zeytin ağacı oldukça şifalı bir bitki olup yaprağı ve meyvesi kullanılmaktadır. Zeytinin yaprağı çok eski zamanlardan beri çeşitli tedavilerde aranan bir bitki olmuştur. Özellikle sıtmanın tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Zeytin yaprağı çayı olarak tükettiğinizde; yüksek tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunur. Antioksidan özelliğinden ötürü yaşlanmayı geciktirir ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak vücuda enerji verir. Kalpteki ritim bozukluklarını giderip, kalbe giden damarlardaki tıkanıklıkları açarak kan dolaşımını arttıran zeytin; kalp sağlığı açısından önemli etkilere sahiptir. Sindirim sistemini düzene koyup ishalleri engeller.
Zeytin ve yaprağı gibi zeytinin yağı da çok şifalıdır. Kalp sağlığını en iyi şekilde korumaya yarayan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir. Zararlı kolesterolü düşürerek, kontrol altında tutulmasında faydalıdır. Kanseri önleyici özelliğinin yanında; kanserli hastalardaki kanser hücrelerinin de yayılmasını engeller. Özellikle bağırsak kanseri meme kanserini önlemekte çok işe yarar. Zeytinde ve zeytinyağında bulunan vitaminler, çocuklardaki kemik gelişimini destekler. Zeytinyağı safrayı arttırır, karaciğeri çalıştırır ve ağrılarını keser. Sarılıkta yararlıdır, eczacılıkta bazı ilaçların hazırlanmasında kullanılır. Zeytinin kabukları ve yaprakları; yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını düşürdüğü bilinmektedir ve taneleri de oldukça besleyicidir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin faydaları arasında kalp sağlığına, dolaşım ve sindirim sistemine faydalıdır. Kilo verme konusunda oldukça etkili bir gıdadır. Kanseri önleyebilen zeytinin DNA’lar için de çok faydalı olan ender besinlerden biri olduğu raporlanmıştır. Zeytin cilt ve saç sağlığını da korur, alerjiyi engelleyebilir. Demir içerdiğinden kana oksijen taşıyan kırmızı hücrelerin sağlığını korur. İçerdiği A vitamini sayesinde yaşlanmayla ortaya çıkan katarakt hastalığına da iyi gelir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here