Zeytin Yaprağı Çayı Tok Tutuyor

1

Zeytin yaprağında bulunan Oleuropein bağışıklı sistemini güçlendiren bir glikozittir. Bu etkiden faydalanmak için Zeytin Yaprağı Çayı tarifimiz. Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir? Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağının Faydaları

Dünyanın en uzun ömürlü ağacı zeytin ağacıdır ve bu kadim ağaç 1000 yaşına kadar yaşayabilmektedir.Zeytin Ağacı bu uzun yaşamını oleuropin adı verilen bir maddeye borçludur. Oleuropein denen madde zeytin ağacının tamamında var olmakla birlikte işlev olarak ağacı zararlı mikroorganizmalara karşı korumaktadır. Amerikan Kanser araştırma Enstitüsünü zeytin yaprağı ile ilgili pek çok araştırma yapmıştır. Amerika’da zeytin yaprağı çayı oldukça popüler olup, en sık tüketilen bitki çayları arasındadır.Dünyanın en fazla zeytin yaprağı ve zeytin yaprağı çayı tüketicisi ülkesi Amerika’dır.

Zeytin yaprağında bol miktarda bulunan Oleuropein maddesi bir glikozittir . Glikozitler bilindiği üzere hücre duvarlarını güçlendirerek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Zeytin yaprağı çayı içinde bulunan Oleuropein maddesi vücudun serbest radikallere karşı savaşması için güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nezle, Grip, Tansiyon ve Şekere Çok Faydalıdır

Zeytin yaprağı çayı çok düşük miktarlarda tüketildiğinde dahi grip ve nezle gibi pek çok viral rahatsızlıklarda çok etkili olduğu yapılan çalışmalar ile ortaya konulmuş ve ispatlanmıştır. Hatta Aids virüsüne karşı etkili olduğu son zamanlarda dile getirilmektedir.

Aynı zamanda şeker ve yüksek tansiyon sorunlarına faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak eğer şeker ve tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, aynı anda zeytin yaprağı çayı kullanmamanız gerekebilir. Çünkü bu bitki o kadar etkilidir ki kullanılan ilaçların etkisini muazzam ölçüde arttırmaktadır. Bu yüzden bu ilaçları kullanıyorsanız doktora danışmanız gerekecektir.

Diğer yandan Zeytin yaprağı kalp kasını güçlendirir ve cilt  kırışıklıklarını  azaltmada önemli bir etkiye sahiptir. Cildi, güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.

Zeytin Yaprağı Çayı Hazırlanzeytin yaprağı çayı tarifiışı

1 Litre klorsuz temiz suya 8 – 10 adet arası yıkanıp temizlenmiş zeytin yaprağını ekleyip 3 ile 5 dakika arasında kaynatın. 10 dakika kadar demleyin. Damak zevkinize göre limon veya bal ile tatlandırıp afiyetle içebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise, zeytin yapraklarını ince ince kıyıp küçük parçacıklar haline getirdikten sonra, bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı zeytin yaprağı katıp 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra dileğinize göre bal ya da limonla tatlandırarak tüketmek olabilir.

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Size tavsiyemiz ise zeytin yaprağını bir miktar nane-elma kurusu ve çubuk tarçınla birlikte demlemeye bırakmanız. Bu şekilde nane-elma kurusu-tarçın ve zeytin yaprağı çayı ile hazırladığınız tok tutan çay daha etkili hale gelecek ve  zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Zeytin yaprağı çayı fiyatı 100 gram şeklinde 4-5 TL’ye aktarlarda ve internet sitelerinde satılmaktadır.

Not: Hamile bayanların, şeker ve tansiyon hastalarının kullanımları ancak doktor tavsiyesi ile olabilir. Aynı zamanda önerdiğimiz çayı günde bir çay bardağından fazla içememeniz tavsiye edilir. Diğer bitkisel çaylar’da olduğu gibi zeytin yaprağı çayı’nıda aşırı ve uzun süreli tüketmemenizde fayda vardır.

Facebook Sayfamız: 

https://www.facebook.com/1organik?ref=hl

Comments are closed.