Zeytindeki ve Peynirdeki Fazla Tuz Nasıl Alınır?

0

Zeytinde Bulunan Fazla Tuz Nasıl Alınabilir?

Hazır satın aldığımız zeytin salamuralarının hemen hepsi fazla oranda tuz içermektedir. Daha uzun ömürlü olması için zeytin gibi besinlerin içerisine eklenebilecek en doğal madde tuzdur. Tuz eklenmesindeki bir diğer amaç zeytinin acısının alınmasıdır. Ancak iş tüketim aşamasına gelince var olan bu fazla tuz  hem damak tadımıza uygun olmamakta hem de sağlığımızı riske atmaktadır. Zeytin içindeki fazla tuzu almak için bildiğimiz en basit yöntem su içerisinde bekletmektir. Hatta bazen zeytinler sıcak su içerisinde bekletilir. Bazı insanlar zeytinleri bir gece suda bekleterek ertesi gün ise bir kaç kez yıkayarak tüketirler.

En etkili tuz giderme yöntem; zeytinleri dilimlenmiş patateslerle karıştırma yöntemidir. Patates iyi bir tuz çekicidir. Bir kaç dilim patates; bir kase içerisine alınıp zeytinler ile karıştırılır ve bir kaç saat bekletilir. İşlemi hızlandırmak için kaseye bir miktar su veya sirkeli su eklenebilir.

Zeytinlerdeki tuzu gidermenin bir diğer yolu ise zeytinleri geceden sirkeli suya koyup bir gece bekletmektir. Bekletme işlemi bittikten sonra zeytinler iyice yıkanarak sirke kokusundan arındırılabilir.

Peynirin Tuzu Nasıl Azaltılabilir?

Kahvaltılarda tükettiğimiz bir diğer ürün peynirlerdir. Hemen hemen bütün peynir türleri çeşitli oranlarda tuz içerir. Peynirde bulunan tuzu azaltmak için en iyi yöntem peyniri ayran veya yoğurt içerisinde bir süre bekletmektir. Süt içinde de bekletilebilir ancak süt içinde bir iki saat bekletmek sütün çabuk bozulması nedeniyle uygun olmayabilir. Peynirdeki suyu almak için su içinde bekletme gibi yollarda denenebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here