Zeytinyağı Çeşitleri Hakkında Bilgi

3

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? Sızma Zeytinyağı Nedir?

Türkiye Zeytinyağı üretiminde 5. sırada olmasına rağmen, ülkemiz içinde pek tüketilmeyen bir yağdır. Yunanistan’da bir kişi bir yılda ortalama 18 litre tüketirken Türkiye’de bu miktar 1 litre civarındadır. İyonyalı Homeras’un sıvı altın dediği bu yağ için gerçekten de dünyanın en kaliteli yağı denebilir.

Her türlü yemekte kullanıldığı gibi doğal tedavi yöntemlerinde özellikle saç bakımı ve cilt bakımı için doğrudan veya taşıyıcı yağ olarak kullanılmaktadır.

Zeytinyağı gerek kalite gerekse nitelik olarak 4 grupta incelenir. Bunlar;

1- Rafine Zeytinyağları ( İşlenmiş )
2- Naturel Zeytinyağları
3- Riviera Zeytinyağları
4-Çeşnili Zeytinyağları

Naturel Zeytinyağları ise; Sızma Zeytinyağı, Naturel 1. Yağ, Naturel 2. Yağ ve Ham Zeytinyağı olmak üzere 4 grupta incelenebilir.

Naturel Zeytin yağı çeşitleri içinde en kaliteli olanı; Naturel Sızma Zeytinyağlarıdır. Asitliği 0,8 olarak nitelendirilir, yani 100 gram zeytinyağı içinde 0,8 gram oleik asit olduğu anlamına gelir. Bu yağlar; çiğ olarak tüketilebilen en kaliteli ve değerli yağlardır. Diğer çeşitlerinde ise asit miktarı gittikçe artmaktadır.

Ham zeytin yağı için asitlik değeri 3,3’tür ve doğrudan tüketime uygun değildir. Ancak yeni geliştirilecek bir kodeks düzenlemesi ile asitlik değeri 2,0 üzeri değere sahip yağlar ham yağ olarak değerlendirilecektir. Bu sınıflandırma ile Naturel 2. Yağlar da ham yağ kategorisi içine girecektir.

Rafine Zeytin yağı ise; ham zeytinyağının uygun asit derecesine getirilmesi için bir dizi rafine işlemi sonucu elde edilmektedir.

Riviera zeytinyağı, rafine yağ ile naturel zeytinyağlarının karışımından oluşur ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağlardır. Bu yağlar yemeklerde ve çeşitli kızartmalarda kullanılabilir.

Zeytin yağı alırken dikkat edilmesi gereken husus; zeytinyağı’nın zeytin meyvesine yakın bir tat içermesi gerekmektedir. Hafif acımsı bir tat olması lazımdır. Eğer zeytinlerde depolama ve yağ çıkarma işlemleri sırasında; uzun süre bekletime olursa oksitlenme ve küflenme yaşanır ve yağın kalitesi düşer, ağır bir kokusu olur. Ülkemizde yakın zamana kadar kusurlu zeytin yağı üretimi yaygın olduğundan insanlar da zeytinyağının ağır kokan bir yağ olduğu izlenimi doğmuştur.

Kullanıcı Riviera mı Sızma Zeytinyağı mı? Tercih etmeli

Riviera Yağların kalitesi içinde bulunan sızma zeytinyağı miktarına göre değişir ve sızma zeytinyağı‘na göre daha az vitamin ve diğer bileşikleri barındırmaktadır. Bu sebeple; Hakiki Sızma Zeytinyağı‘nı hem yemeklerde hemde salatalarda kullanmakta daha çok fayda vardır.

İster Riviera, isterse sızma olsun diğer yağlara tercih edilmelidir ve sofralarda mutlaka yer verilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız…

3 YORUMLAR

  1. soğuk sıkım zeytinyağı, bizim şu marketlerden aldıklarımız ile aynı mı? Ben bir gün bir akraba ziyaretinde ham dedikleri zeytinyağı tattım, doktuğum salatayı yıyemedım. tadı bana alışılmısın dısında berbat geldı. O ne oluyor ?

  2. Natürel sızma zeytinyağlarını sıcak yemeklerde veya kızartmalar da kullanınca içindeki yararlı bileşenlerin zararlı hale dönüştüğü bu yüzden sadece soğuk yemek ve salatalar da kullanılması gerektiği söyleniyor siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

    • Kızartmalar için tüm yağlarda bu bozunma geçerlidir. Sıcak yemekler için zararlı hale geleceğini zannetmiyoruz tabi konunun uzmanı olmadığımızdan net bir şey söyleyemeyiz ancak sızma yağlar damak tadı olarak soğuk olarak tüketilmesinin daha iyi olduğu söylenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here