Zile Pekmezi Hakkında Bilgi

0

Tokat Zile Pekmezi Nedir?

Kökeni Tokat’ın Zile ilçesine dayandığı için bu pekmeze Zile Pekmezi adı verilmiştir. Yumurta akı ve üzüm kullanılarak elde edilen bir pekmezdir. Besleyici değeri bakımında oldukça zengin bir bileşime sahiptir. İyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Doğal şeker bakımından da zengin bir kaynaktır. 100 gram zile pekmezinde yaklaşık 4 gram kalsiyum bulunur ve bu çok önemli bir miktardır. Ayrıca magnezyum, potasyum ve demir açısından da zengin bir besindir. Özellikle demir eksikliği sorunu yaşayanlara tavsiye edilir. Zile pekmezi mineral ihtiyacı fazla olan hamile bayanlar için, anne sütünü arttırdığı için emziren bayanlara, sporcular, tüberküloz hastaları ve diğer bazı hastalıklarda tavsiye edilen bir besindir. Cinsel gücü artırıcı etkisi de vardır.

Zile Pekmezi Nasıl Yapılır?

Zile pekmezi evde yapılmaya pek uygun bir pekmez değildir. Geleneksel üretimde bölgeye has siyah üzümler kullanılır. Üzümlerin suyu çıkarılır ve ardından PH dengelemesi yapmak için pekmez toprağı ile karıştırılır. Bu işlem durulama işlemidir. Daha sonra karışım büyük kazanlara alınır ve kaynatılır. Kaynatma işleminde oluşan köpük atılır. Pekmez koyulaşınca ve rengi kahverengiye dönünce başka bir kapta yumurta akı ve pudra şekeri ( her 50 kg için 10-15 yumurta akı ve 300 gram pudra şekeri) birlikte çırpılır ardından pekmeze azar azar ilave edilir. Zile pekmezine kendine has rengi ve kıvamı veren işleme geçilir. Bu işleme sopalama adı verilir. Zelve adı verilen sopalarla iyice çırpılır. Modern tesislerde bu işlemler elektrikli mikserler ile yapılmaktadır.

Not: Şeker oranı yüksek bir besindir. Kilo aldırıcı özelliği vardır. Diabet sorunu olanların ve yumurta alerjisi bulunanların dikkat etmesi gerekebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here